Dobrý deň,
v banke som sa nechala nalákať na otvorenie Programu sporenia plus, Dynamic balanced fond.
Napriek tomu, že mi pani tvrdila, že je to bez poplatku, som v zmluve našla “priebežne poplatky počas roka” vo výške 2,38%.
Bude mi z každej sumy stiahnuté toto percento?
Tiež ma zarazilo, že na prvej strane zmluvy je písané, že som povinná zadať trvalý príkaz na úhradu v istej sume. Voči tomuto som sa ohradila hneď v banke. Bolo mi povedané, že ten príkaz na úhradu nie je povinný a ona to vypla v systéme. No po úplnom prečítaní zmluvy som tam nič také nenašla.
Hrozia pri nesporení nejaké pokuty?
Čo si vo všeobecnosti myslíte o výhodnosti tohto sporenia?
K dispozícii máme len malé množstvo voľných prostriedkov.
Ďakujem
Dobrý deň,
neviem či som presne identifikoval produkt, ale ide o investičné sporenie. Obdobné typy investičných sporení sa dajú dnes v bankách zriadiť. Nechcem ísť úplne do detailov, avšak treba si uvedomiť, že je to investičné sporenie, ktoré má svoje výhody a aj svoje riziká a fungovanie. Určite je vhodné si to nechať v banke čo najlepšie vysvetliť.
Obvykle tieto investičné sporenia sú o niečo výhodnejšie ako priame investovanie do fondov v bankách. Majú často nulové vstupné a za určitých podmienok aj výstupné poplatky. Zároveň často súčasťou sú aj rôzne iné priebežné poplatky (napr. za správu a pod.). Čiže nie je to samozrejme úplne bez poplatkov - čo by Vás mali transparetne informovať.
Pri investovaní do fondov (napr. vo Vašom prípade ide o Dynamic balanced fond - https://www.tatrabanka.sk/sk/tam/podielove-fond...) máte k dispozícii aj sprievodné dokumenty ako je informačný prospekt fondu a iné. Tam si viete pozrieť aj ďalšie dôležité informácie. Vo Vašom prípade môže byť zaujímavé pozrieť sa aj na mesačnú správu, kde vidíte aj nejaké ďalšie dôležité informácie. Z dokumentov vyplýva, že ak budete investovať v odporúčanom horizonte cca 7 rokov a viac a akceptujete avizovanú rizikovosť fondu, tak očakávaná výnosnosť je cca 3% ročne.
Na trhu sú aj oveľa lepšie a výnosnejšie možnosti, treba však aj povedať, že aj sú o niečo rizikovejšie, teda hodnota sporenia sa môže aktívnejšie pohybovať (napr. počas pandémie aj viac do mínusových hodnôt išli) a za to pri dlhšom časovom horizonte (obvykle 10 a viac rokov) viete získať viac a aj niekedy pri nižších poplatkoch. Poplatky však súčasťou sú, len ich treba porovnávať zmysluplne v kontexte ďalších informácií. S tým by Vám mal vedieť pomôcť aj poradca v banke, ak tieto informácie nevie poskytnúť, nie je to OK.
V každom prípade aj viacerí moji známy majú rôzne investičné sporenia v bankách a mnohé zarobili aj vzhľadom na vyššie poplatky pekne (teda tie, čo dodržali dlhší časový horizont a nevyberali peniaze v poklesoch).
Môj názor je, že investičné sporenia sú napr. pre deti oveľa lepšou alternatívou, než klasické sporiace účtu (garantované) či termínované vklady. Sú na trhu aj lepšie možnosti ako bežne ponúkajú banky. A tiež sú aj pod ochranou Garančného fondu investícií a viete ich zriadiť cez subjekty kontrolované a podnikajúce na základe povolenia Národnej banky Slovenska.
Pekný deň
Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk