Oplatí sa refinancovanie úveru z PSS do inej banky?

Zodpovedané
27. jún 2024

Dobrý deň,

v apríli 2024 sme vzali stavebný úver vo výške 105 000 EUR z PSS. Bol do toho zarátaný manželov príjem /1500 EUR mesačne/ a môj rodičák /470 EUR cca/. Splátka 530 EUR, poistenie máme zvlášť. Mali sme tam lepšiu bonitu na základe starých zmlúv zo sporení a úrok nám vyšiel na 5 rokov 4,09% s tým, že keď splatíme polovicu požičanej sumy, klesne to na 2%. Išli sme do toho, lebo už sme nechceli čakať ďalšie mesiace.

Vopred vieme, že ešte budeme doberať úver na dokončenie, akonáhle ja nastúpim do práce, t.j. od 1.9.2024. Úver budeme doberať niekedy v zime 2024, na jar 2025, podľa dočerpania a zdokladovania prostriedkov, ktoré sme dostali.

Oplatí sa nám doberať úver na bývanie z PSS?

Ešte máme 2 staré zmluvy zo sporenia, ale spraviť refinancovanie do SLSP, kde má muž tiež výbornú bonitu.

Dá sa stavebný úver z PSS refinancovať v tak krátkej dobe?

Aké sú podmienky?

Oplatí sa nám to?

Koľko by sme pri refinancovaní mohli v SLSP dostať?

Môj príjem bude 1200 EUR a máme 2-ročné a 4-ročné dieťa.

Ďakujem

Dobrý deň,

úver z PSS by ste vedeli refinancovať, no za mňa máte v PSS lepšie podmienky ako dostanete v SLSP (tam je úrok bez poistenia vo výške 4,79% aktuálne alebo viac). Na druhú stranu to splácanie v PSS funguje trošku inak ako v iných bankách a v prvých rokoch toho človek veľa nesplatí. Celkovo by sa Vám teda možno aj napriek aktuálne vyššej splátke oplatilo prestúpiť do inej banky. Ja by som sa skôr poobzeral po lacnejších alternatívach ako je SLSP z hľadiska mesačnej splátky a celkovej preplatenosti na úrokoch.

Po nastúpení do Vašej práce by ste mali výborný limit cca 190 000 EUR (až po 3/6-tich odpracovaných mesiacoch). Samozrejme ťažko povedať úplne finálnu sumu, lebo aj úrokové sadzby sa budú pravdepodobne meniť, rovnako tak aj životné minimá (od 01.07. idú trošku hore).

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk