Oplatí sa predať dom a kúpiť inú nehnuteľnosť?

Zodpovedané
4. apr 2023

Dobrý deň,

pred piatimi rokmi sme kúpili nehnuteľnosť. Po dvoch rokoch sme navyšovali hypotéku na 100 000 eur. Vtedy sme museli pôvodnú hypotéku vyplatiť a zobrali sme novú. Úrokovú sadzbu máme 1,2%.

Zvažujeme dom predať a kúpiť inú nehnuteľnosť. Manžel zarába v hrubom 1 800 eur, ja som na rodičovskej dovolenke s tretím dieťaťom.

Bolo by také niečo v našej situácii možné?

Oplatí sa nám znova vyplácať hypotéku?

Manžel je proti, keďže úrokové sadzby sú teraz oveľa vyššie. Navyše by sme potrebovali navýšiť hypotéku o cca 50 000 eur, pretože chceme zmeniť lokalitu.

Ďakujem

Dobrý deň,

na hypotéku vo výške 150 000 eur by ste potrebovali mať pri troch deťoch príjem okolo 2 300 eur mesačne v čistom. Je to spôsobené samozrejme vyššími úrokovými sadzbami.

Záležalo by od toho, či máte materskú alebo len základný rodičovský príspevok. Tiež od toho, že koľko máte rokov, aký je zostatok vašej hypotéky, koľko máte vlastných zdrojov a koľko budete mať po predaji bytu, koľko má manžel čistú nie hrubú mzdu a tak ďalej.

Otázka nie je, či sa oplatí vyplácať hypotéku, lebo pôjdete do horšieho úroku a vyššej hypotéky. To samo o sebe nie je lepšie, ale to je len čo sa týka ekonomickej stránky. Je tam faktor toho ako sa Vám bude žiť, či budete bližšie pri práci. Úroky sa časom znížia a potom si hypotéku refinancujete, čiže ani splátky nebudú večne také vysoké.

Pokiaľ chcete, napíšte mi kľudne na mail a po doplnení zvyšných otázok k Vašej situácii vám budem vedieť povedať, akú maximálnu hypotéku si môžete zobrať a koľko by Vás vyšla nová splátka mesačne.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk