Oplatí sa odkladať deťom cez ETF fondy?

Zodpovedané
26. sep 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom sporenia pre deti cez ETF fondy. Všetci mi to odporúčajú, ale ja sa v tom nevyznám a bojím sa urobiť chybný krok.

Chcela by som novorodencovi odkladať po 50 eur mesačne pokým nedoštuduje na vysokej škole. Chcem, nech sa mu peniažky aj nejako zhodnotia.

Čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie a s minimálnym rizikom?

Viete mi povedať aj niečo viac k ETF fondom?

Sú naozaj také výhodné?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, akciové ETF fondy sú určite najlepšia možnosť ako také "nižšie" sumy peňazí dlhodobo zhodnotiť. Riziko majú z dlhodobého hľadiska skoro na bode mrazu, teda ak je ETF portfólio dostatočne diverzifikované a nastavené správne.

Jednoznačne odporúčam si prečítať článok na mojej stránke o ETF fondov, kde je tento investičný nástroj detailne popísaný. Sú tam odporúčania ako cez nich investovať: https://relyon.sk/blog/investovanie-do-etf-fondov/

Napríklad index S&P 500, do ktorého sa dá investovať cez akciové ETF fondy mal najhoršie zhodnotenie v 20-ročnom a dlhšom horizonte 7% ročne. Najlepšie zhodnotenie 17% ročne. To svedčí o tom, že dlhodobo je to riziko reálne žiadne, ak sa investujú pravidelne rovnaké čiastky, nerobia sa nesprávne výbery a vklady a dodrží sa investičný horizont.

Vo Vašom prípade by malo Vaše dieťa po 25-rokoch nasporených nejakých 52 000 eur pri zhodnotení 8,5% ročne. Ak by bolo zhodnotenie lepšie, bolo by to viac. Ak horšie, tak menej. S tým však môže človek pri správne nastavenom invetičnom portfóliu a pri investícii cez nízkopoplatkovú platformu rátať.

Ak by ste k tomu chceli detailnejšie informácie, prípadne poradiť ako si nastaviť dané ETF portfólio, pokojne mi napíšte na mail a poradím Vám.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk