Oplatí sa nakúpiť investičné zlato?

Zodpovedané
8. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom investičného zlata.

Oplatí sa ho nakúpiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

tejto téme som sa venoval aj na blogu. Na zváženie je veľa parametrov. Treba si uvedomiť, že nakupujete komoditu, ktorej cena sa v čase vyvíja.

Pri tomto platí ešte viac to najzákladnejšie a to čo najlepšie (ideálne najlacnejšie) nakúpiť a keď príde čas, čo najdrahšie predať. Za akú cenu teda kupujete je podstatné, tiež ako sa tá cena pri rôznych dnes ponúkaných "internetových" možnostiach stanovuje.

Pri zlate je potrebné zohľadniť viaceré doplnkové náklady a poplatky, medzi ktoré patrí bezpochyby aj úschova. Osobne nie som moc zástancom mať 10 zlatých mincí v tajnom šuflíku v komode či zahrabané "na záhrade" 🙂. Za mňa, je toto jedna z vecí, ktorú riešim s klientami. Dá sa tiež ušetriť pri nákupe zlata vo väčšom množstve. Veľkej obľube sa v dnešnej dobe tešia rôzne "sporenia do zlata", kde si môžete postupne šetriť a po našetrení určitej hodnoty fyzicky získate mince či odliatky. Samostatnou kapitolou je napr. investovanie do "zlatého biznisu", teda nie priamo do fyzického vlastníctva zlata, toto ste však asi nemali na mysli.

V súčasnosti aj z dôvodu pandémie cena zlata výrazne vzrástla a atakovala už hodnotu 2000$ za uncu. Dnes o niečo klesla, avšak stále aj situácia s pretrvávajúcou pandémiou a celkovo vďačne živená "zlatá tématika" u mnohých odborníkov naznačuje, že zlato len tak ľahko na svojej hodnote pre ľudstvo nestratí. Krátkodobo môže nastať určite aj korekcia (teda zníženie ceny). Z dlhodobejšieho hľadiska sa dá v podstate konštatovať, že zlato je dobrý uchovávateľ hodnoty. Ak teda chcete hodnotu uchovať (ochrániť pred infláciou) a nie špekulatívne krátkodobo zarobiť, pri vhodne rozloženom majetku, stojí za to zvažovať určitú časť mať aj v zlate.

Pri správe investičného portfólia, ktoré už dosahuje určitú hodnotu (ktorú z dôvodu diskrétnosti klientov nebudem špecifikovať), v rámci diverzifikácie (teda rozkladu) majetku odporúčam niekedy aj ja časť uchovávať napr. v zlate.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk