Oplatí sa mi prispievať do piliera, ak by som si ponechala ako zamestnankyňa úväzok?

Zodpovedané
16. máj 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom 3. piliera. Som zamestnankyňa, pilier mám zriadený od 9/2019 (indexový a rastový fond 50:50, NN Tatry Sympatia). Prispievala som si 15 eur a zamestnávateľ cca 50 eur. Od 2021 som bola na materskej, následne na rodičovskej a teraz od 4/2023 opäť na materskej (reťazový pôrod). Sama si neprispievam nič. Sporenie mám relatívne krátko, prvý rok to vyzeralo fajn. Vzhľadom na materské a že rok 2022 bol aký bol, je tam nasporených len pár eur. Po materskej plánujem byť ešte aspoň 1,5 roka na rodičovskej a potom sa možno zmení môj status zo zamestnanykne na zamestnávateľa. Viem, že ako zamestnávateľovi sa mi 3. pilier neoplatí.

Oplatí sa mi prispievať do piliera, ak by som si ponechala ako zamestnankyňa úväzok?

Napr. 0,2 - 0,4 týždenne.

Dá sa sporenie zrušiť?

Ako vyberiem tých pár eur z piliera?

Kedy je vhodná doba na zrušenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám už zamestnávateľ do 3. piliera neprispieva, resp. nebude prispievať, určite sa Vám tam prispievať z vlastného neoplatí. Je to z toho dôvodu, že príspevky tam máte viazané a celkovo viete peniaze lepšie zhodnotiť klasickým investovaním do fondov (podobných tým, ktoré sú využívané aj na 2. a 3. pilieri).

Peniaze z 3. piliera sa dajú vybrať až na dôchodku, resp. si viete po 10-tich rokoch od odvedenia prvého príspevku vybrať Vami nasporenú sumu, čiže nejskôr o niekoľko rokov (neviete si však vybrať príspevky zamestnávateľa, iba svoje). Nefunguje to však stále tak, pri dávkových plánoch spred roka 2014 a starších to vyplácanie funguje inak (toto píšem pre ostatných čitateľov).

Odporúčam si prečítať takisto môj článok o 3. pilieri: https://relyon.sk/blog/3-pilier-ako-funguje-a-a...

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk