Oplatí sa kúpiť investičné zlato?

Zodpovedané
27. júl 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom investičného zlata. Mám na mysli klasickú tehličku.

Oplatí sa v dnešnej dobe niečo také kúpiť?

Ak áno, tak kde doporučujete kupovať?

Ide o nasporené peniaze dieťaťa, ktoré chceme uchrániť pred infláciou a takto odložiť na roky, kým ich v dospelosti bude potrebovať.

Prípadne, kde doporučujete šetrenie pre dieťa?

Majú význam fondy?

Ďalej sa chcem opýtať na šetrenie vo fondoch IAD. Tu sa bavíme o zvyšnej rezerve na klasickom účte, nech sa ako tak zhodnocuje.

Dá sa to v prípade potreby bez problémov vybrať?

Ktoré fondy. resp. akú kombináciu doporučujete?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak už chcete investovať do fyzického zlata, určite vám odporúčam si zlato nakúpiť priamo cez nejakú mincovňu a nie cez eshop. Vyhnete sa tak prirážkam na cene čo si dané eshopy účtujú.

Dobrá mincovňa, z ktorej viete nakupovať je napríklad rakúska mincovňa: https://www.muenzeoesterreich.at/eng .

Avšak treba povedať, že zlato má celkovo najmä v poslednom desaťročí volatilné sklony a jeho hodnota často prudšie rastie alebo klesá. Nedá sa veľmi s veľkou pravdepodobnosťou predpokladať, že akú bude mať hodnotu napríklad o 10 alebo 20 rokov. Je pravdepodobné, že nemusí ani vykryť infláciu.

Osobne by som skôr odporúčal fondy IAD (konkrétne 1. Realitný fond), ktorý je menej volatilný ako zlato. Drží si veľmi peknú výkonnosť (okolo 3,5 až 4% ročne - čo by malo z dlhodobého hľadiska prekonávať výšku inflácie). K peniazom sa viete dostať do pár pracovných dní a hodnotu vašich peňazí si viete sledovať vo vašom online účte. Treba upozorniť na to, že je tam vstupný poplatok 3% z vášho vkladu, pričom sa dá obísť šikovným spôsobom na 0,5% cez investíciu do depozitného konta a následné prevedenie prostriedkov z depozitného konta na 1. Realitný fond.

Na druhú stranu, ak je investovanie pre dieťa na dlhšie obdobie (napríklad 10 a viac rokov), odporúčal by som vám investovať do ETF fondov, ktoré z dlhodobého hľadiska dosahujú oveľa vyššie zhodnotenie ako vyššie spomenuté možnosti.

Je to však téma, ktorá by sa mala preberať individuálne a portfólio by malo byť vždy nastavené na mieru danej situácii, čiže vám presne neviem/nemôžem povedať aké konkrétne fondy a pomer by som vám odporúčal.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk