Oplatí sa investícia so slovenskými projektmi?

Zodpovedané
27. dec 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na váš názor ohľadne produktu https://www.privatbanka.sk/specialista-na-zhodn...

Čo sa týka financií, tak som viac-menej laik.

Ide v tomto prípade o termínovaný vklad?

Píšu tam, že fixný úrok, ale zároveň je to investovanie do fondov. Nerozumiem tomu.

Je tam nejaké riziko?

Jedná sa o nejakú nebankovku alebo niečo podobné?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka investície, ktorú posielate, tak sa nejedná o termínovaný vklad. Netreba si mýliť pojem "fixný výnos" s termínovaným vkladom. Podľa informácii viem s istotou povedať, že ide o dlhopisy skupiny Penta. Z hľadiska, že neinvestujete cez banku by som veľký strach nemal.
Dôležité je meno spoločnosti.

Čo sa týka investície, môže ísť o dlhopisy spoločnosti Dr.Max, projekt nemocnice Bory alebo iný projekt. S investíciou do takéhoto dlhopisu je vždy spojené riziko.

Nevidím do hĺbky manažmentu daných projektov alebo spoločnosti, ale najväčší problém zvykne byť koncentrácia rizika. Známy je príklad Arca Capital. Ak spoločnosť krachne, človek častokrát môže prísť o celý vklad. Tomuto riziku sa viete vyhnúť investovaniu cez podielové fondy.

Typické pre dlhopisy je taktiež to, že svoje prostriedky neviete vybrať skôr ako je splatnosť dlhopisu. Môže to byť napr. 3,5 či viac rokov.

Ak o investovaní veľa neviete, skôr by som išiel do konzervatívnejšej investície s nižším rizikom, alebo by som si vyhľadal investičného poradcu.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk