Odporučili by ste mi 4. pilier vo forme ETF vo Finaxe alebo v EIC?

Zodpovedané
23. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej finančnej situácie.

Odporučili by ste mi 4. pilier vo forme ETF vo Finaxe alebo v EIC?

Ďakujem

Dobrý deň,

naši klienti majú aj tzv. IV. pilier, čo svojim spôsobom je také zľudovené. Je to niečo nad rámec nášho 3. pilierového dôchodkového systému.

V prvom rade odporúčam sa pozrieť na predošlé 3 piliere a ich správne nastavenie - či z nich získavate maximum a čo Vám hypoteticky vedia priniesť, ak budete v tých stratégiách pokračovať v dôchodku. V tomto smere sa mi celkom pouzdáva aj táto kalkulačka od pána Rolanda Víznera, ktorý sa téme investovania dôchodku dlhodobo venuje a má aj veľa dobrých článkov - https://www.pepp.sk/kalkulacka-dochodkov/

Určite odporúčam zvážiť aj investovanie v tomto "4. pilieri". Finax a EIC sú legitímne možnosti, ako si zriadiť takýto "pilier". Je však veľmi dôležité si prejsť detailnejšie, akú stratégiu by ste mali na základe napr. svojho rizikového profilu zvoliť, alebo ako to vyzerá s Vašimi nielen dôchodkovými, ale aj "životnými" investíciami a rezervami - resp. zložením majetku.

Spoločnosti, prostredníctvom ktorých by ste to zvažovali sú obe OK. Pričom FINAX má aj veľmi dobre spracované na svojich weboch vzdelávanie, kde dáva aj všeobecné info k investovaniu a ich kalkulačka, ako by hypoteticky mohlo dopadnúť Vaše investičné sporenie je skvelo spracovaná a čerpá z historických dát celých desaťročí.

V oboch prípadoch si však viete zriadiť aj veľmi rozdielne či podobné stratégie, ktoré sa líšia aj poplatkami. A to je dôležité si určite ešte ujasniť. Konkrétnu radu bez detailnej analýzy a rozhovoru s Vami, k Vašim očakávaniam a bez zistenia finančnej situácie, Vám žiaľ neviem dať.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk