Odporúčate nám spotrebný úver alebo hypotéku?

Zodpovedané
28. júl 2022

Dobrý deň,

s priateľom by sme chceli ďalší rok začať stavať. Máme pozemok 2000 m2. Môj čistý mesačný príjem je okolo 750 - 800 eur, pracujem cca 9 rokov. Priateľov čistý mesačný príjem je okolo 1000 eur, ale zatiaľ v novom zamestnaní pracuje 2 mesiace. Medzi zmenou zamestnania bol cca 1,5 roka na úrade práce.

Nemáme žiadne deti, ja bývam u maminy s bratom. Priateľ býva papierovo u rodičov so súrodencami. Nemáme v súčasnosti žiadny úver.

V banke sme mali viacero úverov:

  • na pozemok 20 000,
  • auto 20 000,
  • drobné úvery okolo 4000 a 3000.


Všetko bezproblémovo vyplatené. Naše úspory sú okolo cca 21 000 eur. Do decembra počítam 30 000 eur.

Dom chceme dat postaviť na kľúč živnostníkom. Zvyšné práce ako kuchynská linka, dlažby, podlahy si spravíme svojpomocne. Počítame s cenou prác okolo 110 000 +-. Podľa nacenenia výstavby domu známym.

Najskôr sme zvažovali, že z 30 000 sa spraví zákl. platna + múry do 1 m a požiadame o hypo na rozostavaný dom. Ale to by bola zrejme hypo v trnanziach a to sa mi zdá komplikované.

Tiež sme zvažovali spotrebný úver 30 000 + 30 000 úspory. Čiže zákl. platna, múry, strecha.

Bola by možná hypotéka na takto rozostavaný dom s tým, že by sme mali úver v banke 30 000, na 8 rokov s mesačnou splátkou cca 400 eur?

Napr. hodnota nehnuteľnosti 80 000. Vyplatenie úver, alebo ponechať úver + hypo 50 000 na 20 rokov po cca 270+-. Čiže mesačne splátky spolu okolo 700 eur. Po 8 rokoch len hypo splátky.

Aké riešenie odporúčate?

Rodičovské domy nechceme založiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak to plánujete riešiť budúci rok, je veľmi otázne aké budú jednak podmienky na trhu, aké budú ceny materiálov a celkovej práce robotníkov. Ak už si len pozrieme posledný rok, tak výstavba domov celkovo extrémne zdražela a tí, čo pred rokom rátali s nejakou sumou zistili, že za to postavia asi tak polovicu.

Takisto sa veci razantne menia aj na úverovom trhu. Mám napríklad klientov, ktorým pred pár mesiacmi vychádzala výška hypotéky okolo 200 000€ a momentálne im to v dôsledku zvýšenia úrokov a životného minima kleslo o viac ako jednu tretinu. Takže aj keby ste momentálne mali nárok na to zobrať si len spotrebný úver a neriešiť tranžové čerpanie v bankách pri hypotéke, budúci rok to už tak vôbec nemusí byť.

Moje odporúčanie pre vás je našetriť si čo najviac vlastných zdrojov a pravidelne sledovať vývoj cien materiálov, ktoré budete potrebovať na postavenie domu.

Ak by ste dom stavali teraz alebo v blízkej budúcnosti, viete urobiť to, že by ste si zobrali spotrebný úver + použili vlastné zdroje (ak by vám to dokopy stačilo) a následne po dokončení domu, resp. po jeho kolaudácii (nie je to nevyhnutnosť) by ste si spotrebný úver zrefinancovali do hypotéky, pričom by ste založili váš postavený dom. Tým by ste si výrazne znížili mesačnú splátku úverov.


Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk