Odporúčate nám refinancovanie?

Zodpovedané
28. sep 2020

Dobrý deň,

s manželom riešime, či ísť do refinancovania úveru, ktorý máme cez SFRB. Splatených máme 8 rokov, doba platenia je ešte cca 14 rokov. Úrok 3,5%.

Odporúčate nám refinancovanie?

A ak áno, ktorú banku odporučíte?

Ďakujem

Dobrý deň,

bez detailnejšej finančnej analýzy a poznania nielen Vašej finančnej situácie, ale aj priorít, Vám neviem poradiť konkrétnu banku. Tiež na tomto fóre nechcem hodnotiť konkrétne banky - pre každého môže byť v istom čase a po zohľadnení individuálnych skutočností, vhodná iná banka /riešenie/.

Pri dnešných sadzbách, ak by ste refinancovali (sadzby by sa dlhodobo výrazne nemenili), tak by ste pri rovnakej (resp. o niečo nižšej) splátke ako platíte dnes - skrátili splatnosť aj o viac ako 2 roky (narýchlo som prepočítal za predpokladu napr. 50 000 EUR úveru, sadzbe 3,5% a splatnosti 22 rokov - aj keď ŠFRB sa dnes poskytuje primárne len na 20 rokov).

Vždy má zmysel uvažovať aj o konsolidácii (refinancovaní), najmä ak to má priniesť do mesačného rodinného rozpočtu viac voľných prostriedkov alebo by to znamenalo skoršie splatenie dlhu (pri rovnakom alebo menšom finančnom zaťažení). Nie som zástanca držania sa čisto len veličiny "preplatenia". Záleží však na Vašich preferenciách.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk