Od akého mesiaca je vhodné riešiť refinancovanie a akým spôsobom to prebieha?

Zodpovedané
13. sep 2021

Dobrý deň,

v januári 2017 sme si brali s manželom úver na byt s fixom na 5 rokov.

Od akého mesiaca je vhodné riešiť refinancovanie a akým spôsobom to prebieha?

Je potrebné "obehať" si banky s nejakými konkrétnymi dokumentami?

Nevravím, že nebudeme pokračovať v banke, v ktorej aktuálne hypotéku máme, no radi by sme vedeli i ďalšie možnosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri úvere od roku 2017 je možné už riešiť refinancovanie, pričom však je potrebné si ujasniť, že ak budete úver splácať skôr ako bude výročie fixácie, tak banka za toto účtuje poplatok (spravidla 1% zo zostatku - treba overiť vo Vašej banke). Resp. ak chcete vyplácať úver iným úverom bezplatne k výročiu fixácie, je vhodné začať to riešiť aspoň 2 mesiace vopred (určite radšej kľudne skôr, než neskôr).

V prípade ak by ste chceli využiť tzv. "čisté refinancovanie", ktoré sa využíva najmä v prípadoch, ak nechcete brať žiadne peniaze navyše a nechcete/nemôžete dokladovať príjem, tak môžu niektoré banky k žiadosti o hypotéku požadovať pôvodnú úverovú zmluvu a niekedy aj záložnú zmluvu. Niektoré banka vedia riešiť schvaľovací proces s menším množstvom dokumentov, niekde ich je potrebné predložiť viac.

Banky je primárne potrebné teda ako píšete "obehať" a môže byť fajn mať k nahliadnutiu aspoň pôvodnú úverovú zmluvu. Následne Vás budú inštruovať, akou cestou budete refinancovanie, prípadne konsolidovanie (prebieha trošku za iných podmienok) riešiť.

Určite je dobré konfrontovať aj vlastnú banku, ktorá môže ponúknuť aj protiponuku, ak by ste úver nerefinancovali. Ak budete refinancovať v tej istej banke, je to to isté ako si vziať úver inde. Najvýhodnejšie by bolo, ak by Vám úver ostal rovnaký (bez refinancovania) a dohodli by ste si s bankou lepší úrok. Niekedy je toto možné a je to často najvýhodnejšia možnosť (ak napr. nepotrebujete peniaze navyše).

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk