Nemám úspory, ani ručiteľa. Aké podmienky musím spĺňať na získanie hypotéky?

Zodpovedané
5. mar 2023

Dobrý deň,

mám 26 rokov, 2 deti a momentálne som na rodičovskom príspevku vo výške 530 eur. Ešte rok a 2 mesiace budem na rodičovskej. Chcela by som sa zamestnať, aby som mala väčšiu šancu dostať hypotéku.

Mám partnera, s ktorým žijem ako druh a družka. Žiadať o hypotéku by som si chcela sama, ručiť mi nebude nikto. Priateľ neprichádza do úvahy. Úspory nemám žiadne. Momentálne bývam v rodinnom dome, ktorý mám na polovicu s bratom. Odhad podľa notára pri dedičstve bol 60 000 eur.

Chcela by som stavať dom buď na vlastnom pozemku, alebo si kúpiť starší dom niekde úplne inde. V tom ešte nemám jasno.

Čo by bolo v mojom prípade najlepšie riešenie?

Mám stavať na vlastnom pozemku, alebo si kúpiť starší dom?

Koľko musím zarábať a aká je najlepšia pracovná zmluva?

Budú mi k platu rátať aj rodičovský príspevok?

Inak nemám žiadne dlhy, ani pôžičky, ani úvery. Nikdy som nemala žiadnu exekúciu.

Ďakujem

Dobrý deň,

či by ste chceli stavať, alebo si kúpiť starší dom - to je na Vás. Banke je to v podstate skoro jedno. Jediný problém, ktorý s tým môže nastať je ten, že pri veľmi starých a nie až tak udržiavaných domoch sa Vám môže stať, že banka nebude chcieť tento dom zobrať do zábezpeky.

To, koľko musíte zarábať záleží od výšky hypotéky, ktorú budete potrebovať. Pokiaľ chcete hypotéku ja neviem 100 000 eur, tak vo Vašej situácii na to potrebujete príjem okolo 1 450 eur mesačne v čistom. Na hypotéku 50 000 eur potrebujete príjem cca 950 eur v čistom.

Niektoré banky Vám vedia skombinovať príjem rodičovský príspevok a príjem z pracovnej činnosti. Avšak túto kombináciu som už dlhšie neoveroval vo všetkých bankách naraz, takže sa to mohlo trochu pomeniť. V prípade, že by ste chceli vedieť konkrétne, v ktorých bankách to akceptujú, tak mi pokojne napíšte mail a prezistím Vám to.

Takisto odporúčam prečítať si články na mojej webstránke o hypotéke na kúpu domu, o hypotéke na výstavbu domu a o hypotéke pre mladých, ktoré Vám určite pomôžu zodpovedať viacero otázok:

Hypotéka na dom: https://relyon.sk/blog/hypoteka-na-kupu-domu/

Hypotéka na stavbu domu: https://relyon.sk/blog/hypoteka-na-stavbu-domu/

Hypotéka pre mladých: https://relyon.sk/blog/hypoteka-pre-mladych-pod...

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk