Navýšenie hypotéky verzus spotrebný úver. Čo je lepšia voľba v čase koronavírusu?

Zodpovedané
17. júl 2020

Dobrý deň,

chceme dokončiť dom zateplením fasády, avšak chyba nám 3000 eur.

Čo máme v aktuálnej situácii robiť?

Máme hypotéku, ktorej fixácia ešte tri roky trvá, iný úver nemáme.

Máme navýšiť úver, alebo si radšej zobrať spotrebák?

Manželka je na materskej, máme dve detičky do 3 rokov. Pracujem iba ja.

Aká je možnosť v terajšej situácii Covidu?

Dali by nám vôbec možnosť navýšiť hypotéku o 3000 eur?

Ďakujem

Dobrý deň,

samotné "navyšovanie" hypotéky je obvykle riešené v bankách tak, že sa vyplatí celý zostatok súčasnej hypotéky a vytvorí sa nový hypotekárny úver navýšený o čiastku, ktorú požadujete. Toto nemusí byť najvýhodnejší variant.

Keďže zároveň chcete navyšovať o relatívne nízku čiastku, odporúčal by som nasledovné:

  • preveriť proces "navýšenia", ak je to formou refinancovania aj pôvodného úveru a opäť vyššieho splácania pomeru úrokov voči istine v prvých splátkach, tak zvážte ďalšie možnosti
  • preverte si, či a za akých podmienok, by Vám banka poskytla druhú hypotéku. Bez vyplácania pôvodnej. Vo výške, ktorú požadujete, resp. v minimálnej výške (zväčša je to okolo 5000 - 6000 EUR). Ak by ste utiahli vyššiu splátku, zvážte tento úver na kratšiu splatnosť (napr. ako pri spotrebnom úvere 8 rokov).
  • porovnajte predošlú malú hypotéku (vrátane poplatkov za kataster či znalecký posudok) s preplatením spotrebného úveru. Dobrý spotrebný úver s nižším úrokom a splatnosťou 8 rokov nemusí byť pri takejto malej čiastke "katastrofa", zároveň môže byť výhodnejší ako to, že by ste refinancovali celú aj pôvodnú hypotéku a brali nový úver navýšený len o 3000 EUR.

Situácia s pandémiou a teda spomínaným Covidom sprísnila podmienky v bankách pre získanie úverov. Pre konkrétne posúdenie a výber vhodného riešenia potrebujem však posúdiť viac informácií (povaha príjmov a práce, vzdelanie, vek, parametre súčasnej hypotéky). Ja vždy s klientami robím finančnú analýzu a hľadám vždy komplexné riešenia, tak klient najviac ušetrí v dlhodobom horizonte.

Určite si nechajte vypracovať alternatívy aj v zmysle vyššie uvedených možností, kde si viete porovnať splátky, poplatky a preplatenie. Následne sa budete vedieť lepšie rozhodnúť.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk