Na ktorý byt si mám vziať hypotéku?

Zodpovedané
6. feb 2024

Dobrý deň,

uvažujem nad kúpou nového bytu a chýba mi cca 40 000 EUR. V súčasnej dobe som 100% vlastníčkou bytu s hodnotou cca 100.000 EUR. Tento byt chcem predať, ale to nie je možné kým nekúpim druhý. Pravdepodobne budem musieť zobrať hypotéku.

Na ktorý byt mi ju odporúčate zobrať?

Keď predám pôvodný byt s predčasným splatením hypotéky, nebude to problém?

Nebudú tam vysoké poplatky?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho, či chcete mať hypotéku potom po predaji nehnuteľnosti, alebo by ste si ju chceli celú vyplatiť.

Ak si ju chcete celú vyplatiť, odporúčal by som Vám zobrať hypotéku na Váš byt aktuálne (poplatok za predčasné splatenie by bol 1% zo zostatku dlhu). Tu by som riešil najskôr americkú hypotéku, nech nemusíte riešiť dokladovanie účelu.

Ak si ju chcete nechať, viete si zobrať hypotéku na danú nehnuteľnosť, ktorú kupujete. Tým pádom Vám ostane hypotéka aj po predaji aktuálnej nehnuteľnosti.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk