Na akom princípe funguje mimoriadna splátka?

Zodpovedané
18. júl 2024

Dobrý deň,

veľmi nerozumiem mimoriadnym splátkam. Hypotéku mám v SLSP, zostatok je 132 000 EUR a 24 rokov doba splácania.

Je možné ako mimoriadnu splátku naraz vložiť napr. 30 000 - 50 000 EUR?

Ak áno, za aký poplatok, resp.kolko %?

Ak by sa to dalo, zníži sa len doba splácania alebo automaticky aj výška splátky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

30% z pôvodnej výšky hypotéky môžete vložiť každý rok bez poplatku.

Ak bola pôvodná výška hypotéky 150 000 EUR, 45 000 EUR môžete vložiť za rok bez poplatku. Ak by ste vložili 50 000 EUR, 45 000 EUR by bolo bez poplatku a na 5 000 EUR by sa vzťahoval poplatok za predčasné splatenie hypotéky 1%, teda 50 EUR by ste platili poplatok.

Ja osobne neodporúčam dávať mimoriadne splátky, skôr by som tieto peniaze odložil na investičný účet, kde sa vedia zhodnocovať 8/9 percentami v čistom ročne. Následne potom, keď sa bude zostatok hypotéky zhodovať s výškou nainvestovaných prostriedkov viete peniaze z investičného účtu vybrať a použiť ich na jednorazové vyplatenie hypotéky.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk