Musíme mať pri žiadaní o hypotéku našetrených 20% z hodnoty nehnuteľnosti?

Zodpovedané
31. okt 2022

Dobrý deň,

sme mladí rodičia. Ja mám 22 rokov, manželka 23 a syn 1,5 roka. Momentálne bývame u rodičov vo viacgeneračnom dome. V budúcnosti by sme si radi kúpili vlastné bývanie. Splácame úver na 8 rokov po 205 eur mesačne. Manželka má materskú vo výške 560 eur, môj čistý príjem je 800 eur.

Je pravda, že pri hypotéke musíme mať našetrených 20% z hodnoty nehnuteľnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

moje odporúčanie je určite zvýšiť si príjem. S 800 eur mesačne v čistom + 383,80 eur (toľko maximálne aktuálne akceptujú banky materskú) a s tým, že máte 205 eur splátku spotrebného úver by ste si mohli požičať na hypotéku maximálne okolo 33 000 eur (ak rátam s úrokom 4%).

20% vlastných peňazí na dofinancovanie nepotrebujete za každých okolností.

Na trhu sa dá získať aj hypotéka 90%, prípadne viete dozaložiť druhú nehnuteľnosť a získať 100%, alebo si ten rozdiel vykryť úverom na dofinancovanie.

Najlepšie kroky pre vás sú zvýšenie príjmu a splatenie celého spotrebného úveru pred riešením hypotéky, aby ste si čo najviac zvýšili váš maximálny úverový strop.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk