Musím akceptovať protinávrh životnej poistky?

Zodpovedané
17. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Refinancovali sme hypotekárny úver a banka nám výrazne znížila úrokovú sadzbu. Zníženie však podmienila buď zaplatením určitého poplatku, alebo platením životného poistenia s vinkuláciou plnenia pre prípad smrti v prospech banky.

Pri uzatváraní zmluvy mi vyšlo poistné cca 7 eur mesačne, avšak z poisťovne mi došiel protinávrh, kde mi výšku poistného zvýšili na 2,5 násobok z dôvody nadváhy. Pritom nemám žiadnu extrémnu obezitu, len miernu nadváhu. To sa však samozrejme môže zmeniť.

Musím tento protinávrh akceptovať?

Čo sa stane v prípade, keď ho akceptovať nebudem?

Prvé mesačné poistné som už zaplatila.

Ako by postupovala banka, ak by došlo k výpovedi poistnej zmluvy?

Vráti nám úrokovú sadzbu na pôvodnú sumu, alebo budeme musieť zaplatiť poplatok za zmenu zmluvy?

V banke nám dali vybrať, či chceme poplatok alebo platiť životné poistenie.

Ďakujem

Dobrý deň,

v posledných rokoch som so žiadnym klientom neriešil hypotéku s vinkuláciou životného poistenia. Tak neviem, či sa dobre chápeme, že ide o tento druh vinkulácie. Podľa mňa to v dnešných podmienkach ani nie je výhodné riešenie, resp. väčšina bánk od toho upúšťa. Určite by som potreboval k Vašemu prípadu vedieť viac informácií.

Obvykle, ak dá poisťovňa nejaký protinávrh, tak je potrebné ho akceptovať, alebo sa životná poistka zruší od začiatku a teda platba by sa Vám mala poisťovňa vrátiť. Ak je na to naviazaná nejaká výnimka v banke, na základe ktorej Vám znížia úrokovú sadzbu, tak sa dá pri odmietnutí predpokladať navýšenie úrokovej sadzby. Malo by to byť však niekde aj zmluvne podchytené.

Opäť však sa mi nezdá ta vinkulácia poistného plnenia v prospech banky v prípade smrti - tiež tá pôvodne avizovaná cena 7 eur mesačne. Najmä pri vyšších hypotékach je dosť málo. Ani neviem aká výhodná by mala byť tá ponuka, alebo ako by bola postavená, aby som ja osobne šiel do takého riešenia.

Stretávam sa s tým, že banka občas nejaký výnimkový proces podmieňuje napr. uzatvorením životného či iného poistenia, alebo využívaniu ďalších doplnkových služieb. Pri týchto výnimkách však stačí ten samotný produkt, alebo životné poistenie využívať a zakúpiť, bez potreby vinkulovať poistné plnenie v prípade smrti.

V minulosti boli viac obvyklé zvýhodnené hypotekárne zmluvy, kedy sa vinkulovala životná poistka. Dnes je to podľa mňa nie až tak výhodné a ani tieto ponuky s klientmi vôbec nevyhľadávam. Je však možné, že aj mne niečo uniklo.

Skutočne neviem dať k tomuto dobrú odpoveď, kým by sme si detailnejšie neprešli Váš prípad a tiež zmluvné podklady. Prípadne napíšte mail, skúsim sa na to lepšie pozrieť.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk