Môžeme žiadať o refinancovanie, keď som mal po materskej ešte len prvú výplatu?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

bol som na materskej dovolenke do 3 rokov veku dcéry. Narodeniny mala 9.5.2022.

Na materskú dovolenku som nastúpil 1.1.2022 do 1.5.2022 (predtým som bol zamestnaný) s materskou priemerne 1 000 eur za mesiac. Od mája som v práci a 13.6.2022 mi prišla prvá výplata cca 1 200 eur.

Manželka pracuje od januara. Chceme refinancovať/navýšiť hypo čo najskôr kvôli rastúcim úrokom.

Musím čakať ešte 2 mesiace na výplatu, alebo mi bude počítať aj materská?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte po materskej odpracovaný 1 mesiac, tak tento príjem vám vie zobrať napríklad Tatra banka a VÚB banka. SLSP a ČSOB chcú 3 mesiace odpracované. Avšak to je v prípade, že ste sa vrátili do pôvodného zamestnania. Príjem vám banky budú brať zo zamestnania. To znamená, že ak ste mali príjem 1 200 eur aj teraz aj pred materskou, budú vám akceptovať túto výšku.

Na druhú stranu refinancovať hypotéku viete aj pomocou čistého refinancovania kedy sa neoveruje výška ale len existencia príjmu dopytom do sociálnej poisťovne, pričom viete hypotéku navýšiť o maximálne 2 000 eur, resp. 5% (to, čo je nižšie). Pri čistom refinancovaní potrebujete splácať hypotéku aspoň 10 mesiacov, aby ste to vedeli riešiť v niektorých bankách ale ideálne 12 mesiacov aby ste to vedeli riešiť v každej okrem Unicreditu (tam chcú, aby ste splácali aspoň 18 mesiacov).

Ak by ste potrebovali navýšiť hypotéku o viac ako 2 000 eur, resp. 5%, dá sa riešiť refinancovanie s bezúčelovým navýšením. Pri tomto sa ale overuje výška príjmu a musí vám teda na to postačovať príjem. Tu viete navyšovať aj o niekoľko desiatok tisíc eur ak vám na to postačuje príjem a hodnota nehnuteľnosti.

Neviem vám však povedať konkrétnejšie informácie, pretože neviem o aký prípad sa presne jedná. Ak by ste chceli vedieť presne v ktorých bankách viete hypotéku refinancovať aj s navýšením, tak mi kľudne napíšte mail a súkromne Vám poradím.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk