Môžeme dostať hypotekárny úver, keď som na rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
3. okt 2023

Dobrý deň,

manžel má trvalý pracovný pomer, ja tiež. Momentálne som však na rodičovskej dovolenke. Kúpili sme pozemok v hodnote 50 000 EUR a máme byt v hodnote cca 90 000 EUR.

Môžeme dostať úver na stavbu rodinného domu, keď som ma rodičovskej?

Do práce sa vrátim asi v 9/2024. Úver by sme chceli cca na jar 2024.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, aj ak ste na materskej viete získať úver. Tam je podmienka, aby aspoň jeden zo žiadateľov mal hlavný príjem (TPP, SZČO, s.r.o.). Záleží však, či Vám tento príjem bude na potrebnú hypotéku stačiť. Za mňa je dobré si to už dopredu prepočítať, aby ste vedeli, či na to budete mať na jar nárok. Ak by ste mi poslali Vaše výšky príjmov + koľko by ste chceli žiadať a Váš vek, vedel by som Vám to prepočítať.

Zároveň mi napadla ešte jedna možnosť. Možno by nestálo za škodu si schváliť hypotéku na nešpecifikovanú výstavbu nehnuteľnosti. Funguje to tak, že si schválite Váš hypotekárny limit (napríklad 120 000 EUR) a máte 12 mesiacov od podpísania úveru na to, aby ste začali s výstavbou a čerpali úver. Ak to máte v pláne na jar, mohla by to byť pre Vás dobrá možnosť a zároveň by ste tam mali ešte rezervu pol roka, keby nastali nejaké komplikácie. Následne by ste si požičali z toho limitu (120 000 EUR) od banky toľko, koľko by ste potrebovali a zvyšok by ste nedočerpali. Splátku by ste platili takisto až po čerpaní.

Ak by Vás teoreticky zaujímala aj táto možnosť, pokojne mi napíšte a zistil by som, či by to bolo priechodné vo Vašom prípade vzhľadom na Váš príjem a vek.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk