Môžeme byť s priateľom na zmluve uvedení obaja ako kupujúci, keď hypotéku si budem brať ja sama?

Zodpovedané
13. jan 2024

Dobrý deň,

s priateľom chceme kúpiť byt 50:50, kde on svoju časť platí v hotovosti a ja si chcem vziať hypotéku. S poskytnutím by problém nemal byť. To mám už overené avšak vŕta mi v hlave jedna vec. V zmluve bude uvedené aká čiastka bude vyplatená v hotovosti a aká bude financovaná z hypotéky.

Môžeme byť na zmluve uvedení obaja ako kupujúci, keď hypotéku si budem a chcem brať sama?

Ovplyvní to nejako moju žiadosť o hypotéku?

Bude automaticky spoludlžník?

Bude sa zohľadňovať jeho príjem (je SZČO)?

Nie sme manželia, deti zatiaľ tiež nemáme. Nehnuteľnosť chceme kúpiť pol na pol a mať to aj ošetrené pre každý prípad.

Ako to najlepšie spraviť tak, aby sme to aj my mali medzi sebou na poriadku, ale zároveň to neovplyvní žiadosť o hypotéku, v ktorej chcem byť jediný dlžník?

Ďakujem

Zdravím.

Tak to je skôr otázka na právnika ale myslím, že banke to môže byť jedno pokiaľ všetko vychádza. V kúpnej zmluve by teda malo byť uvedené, že prvá časť kúpnej ceny pôjde z jeho peňazí v hotovosti/prevodom na účet a druhá časť bude financovaná vašim hypotekárnym úverom. Do úveru spolu ísť nemusíte pokiaľ nie ste manželia. Ideálne si to vykomunikujte dopredu aj s bankou aký je váš prípad ale určite sa to bude dať vyriešiť.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk