Môžem zrušiť poistenie domu?

Zodpovedané
31. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Už 11 rokov platíme hypotéku na dom. Dom sme si dali hneď poistiť tak ako banka vyžadovala k hypotéke.

Môžem poistenie domu zrušiť?

Hypotéku budeme splácať ešte 20 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

poistenie nehnuteľnosti je podstatnou podmienkou na to, aby ste získali peniaze z hypotéky. Banka sa tým chráni, aby nedošlo k znehodnoteniu zábezpeky pred splatením úveru.

Poistenie je možné zrušiť, avšak je nutné z dôvodu podmienok úveru uzavrieť nové poistenie. Toto sa opätovne musí zavinkulovať v prospech banky tak, aby v prípade zničenia domu, bol z poistného plnenia primárne vyplatený zostatok úveru a až následne rozdielové plnenie pôjde Vám.

Ak ste pôvodne mali poistenie nehnuteľnosti zriadené priamo bankou a je uvedené aj v úverovej zmluve (teda nevyužili ste poistenie cez samostatnú poistnú zmluvu), banka si môže účtovať poplatok za zrušenie, reps. výmenu, tohto poistenia. Toto si treba overiť priamo v banke, resp. v cenníku banky.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk