Môžem založiť 11 ročnej dcére vkladnú knižku?

Zodpovedané
8. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vkladnej knižky.

Môžem založiť 11 ročnej dcére vkladnú knižku?

Ďakujem

Dobrý deň,

vkladné knižky banky postupne rušia, resp. priznám sa, že keďže už niekoľko rokov viem o tomto trende, ani nesledujem ponuku v rámci bánk. Väčšie banky ich už zrušili viaceré.

Z pohľadu úrokov a vôbec zhodnocovania ide o zastaralý produkt, ktorý banky posledné roky ani moc nepodporujú. Neviem Vám povedať, či na trhu ešte existujú v tomto smere nejaké riešenia (ponuky vkladných knižiek) a aké majú presne podmienky.

Tu je v tomto smere jeden z novších článkov - https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/560636....

Pre 11 ročnú dcéru zvážte modernejšie depozitné, sporiace a investičné produkty. Najbližšie ku vkladnej knižke majú termínované vklady, ktoré je možné uzatvoriť aj pre dieťa. Pri predpoklade sporenia okolo 10 rokov môžu byť vhodné aj pre konzervatívnejších klientov niektoré druhy sporení na báze fondov (ktoré majú napr. väčšiu váhu dlhopisov). V tomto prípade však platí, že hodnota "sporenia" môže kolísať nahor ale aj nadol, nie je to teda úplne bezrizikové riešenie.

V rámci garantovaných riešení, je zhodnotenie dnes veľmi blízke číslu 0 (a kvôli pôsobeniu inflácie, ktorá peniaze, teda ich hodnotu, v čase pomaly ale isto znehodnocuje, strácate, ak úroky sú takto nízke).

Pri otvorení napr. termínovaného vkladu na dcéru bude potrebné predložiť pravdepodobne rodný list a zmluvy pre banku podpisuje rodič - zákonný zástupca.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk