Môže nám dať druhá banka iné podmienky hypotéky?

Zodpovedané
28. mar 2021

Dobrý deň,

chceme si kúpiť pozemok so starým rodinným domom, ktoré momentálne nie je vhodné na bývanie. Jedna banka nám síce schválila hypotéku s tou podmienkou, že ju rozdelila na kúpu a polovicu na následnú rekonštrukciu, ktorú môžeme čerpať až po kúpe.

Problémom sú ale chýbajúce peniaze.

Ako máme postupovať?

Môže nám dať iná banka iné podmienky?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, môže Vám dať viac bánk rôzne ponuky. V pandémii sme sa stretli viac krát aj so situáciou, že jedna banka nedala úver a iná ho za určitých podmienok, či po znížení výšky schválila. Tiež aj podmienky sa môžu líšiť. Niektoré banky dnes stále umožňujú aj mesačné flexibilné mimoriadne vklady - to je pre mnoho ľudí zaujímavé.

V prípadoch, ktoré píšete, väčšinou banke niečo vadí na danej nehnuteľnosti. Nemôžete ten celok brať len ako pozemok, lebo tam je už tá stavba. Iná banka Vám môže dať lepšiu ponuku, ale iná banka Vám tiež môže dať aj horšiu alebo žiadnu ponuku.

Pre dobrú radu, by som určite potreboval o danom prípade a najmä nehnuteľnosti vedieť viac - ako vyzerá (foto, napr. zanedbané alebo žiadne sociálne zázemie môže byť v niektorých bankách oriešok), ako to vyzerá z pohľadu katastrálnej mapy (najmä prístupovej cesty). Je toho viac.

Ak by iná banka úver nedala lepší (čo sa dozviete, až keď vyskúšate), tak potom treba hľadať tie chýbajúce prostriedky.

Viem, že je to také hrozná odpoveď, ale čo iné ostáva? Potom už len ešte tvrdšie rozhodnutia - možno nekupovať túto nehnuteľnosť.

Rád by som Vám lepšie poradil, prípadne mi napíšte mailom, skúsim sa na to lepšie pozrieť.

Pekný deň a držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk