Môže byť mladomanželská pôžička zo ŠFRB použitá aj na stavbu rodinného domu?

Zodpovedané
10. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mladomanželskej požičky.

Môže byť mladomanželská pôžička zo ŠFRB použitá aj na stavbu rodinného domu?

Ak áno, tak aká suma može byt poskytnutá?

Manžel je živnostník od 8-2021, faktúruje za cca.1 600€ za mesiac. V blízkej budúcnosti táto suma bude o pár 100 € vyššia. Ja som na materskej, takže dostávám 400€ na účet ešte 18 mesiacov.

Ďakujem

Dobrý deň,

k ŠFRB by som Vám odporúčal si priamo zavolať na toto číslo 0850 166 031. Je to ich infolinka a tiež vlastne všetko k mladomanželskej pôžičke majú dosť podrobne na webe https://www.sfrb.sk/ziadatel/mladomanzelska-poz....

Na tom webe odporúčam si stiahnuť dokument - v sekcii výstavba bytu - zoznam príloh (nech Vás to nepletie, je to určené aj pre Váš prípad stavby rodinného domu) - https://www.sfrb.sk/wp-content/uploads/2021/12/...
V závere toho dokumentu sú všetky požiadavky.

Chápem, že to môže byť dosť náročné, ale to je proste ŠFRB 🙂

Čo si také ja pamätám, tak pri stavbe domu nesmiete presiahnuť podlahovú plochu 120 m (nemali by sa započítavať terasy, loggie a garáže).

Výhoda môže byť aj splatnosť na max 40 rokov (teda nižšia splátka), aj keď pre mňa je tých 40 rokov, že UFF (ale hypotéky sa bežne berú na 30 rokov väčšinou).

Čo sa týka príjmov, tak bude dôležité daňové priznanie za rok 2021 u manžela, ale bolo by vo Vašom prípade rozumnejšie sa ešte aj s nimi poradiť. Okrem spomínaného čísla, kde sú pomerne ústretový a vedia Vás prepojiť aj na rôzne oddelenia (proste ŠFRB je pomerne komplikované inštitúcia), môžete využiť aj zriadenú kanceláriu či povereného pracovníka ŠFRB na mestskom/obecnom úrade (napr. u nás sú to ľudia priamo na stavebnom, kde sme si vybavovali stavebné povolenie).

Pri príjmoch je ešte dôležité, že sa nesmie prekročiť 5-násobok životného minima - opäť nájdete na linku, čo som Vám poslal k mladomanželskej pôžičke ŠFRB - https://www.sfrb.sk/ziadatel/mladomanzelska-poz....

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk