Môže byť mamička na materskej ručiteľom v banke?

Zodpovedané
3. apr 2022

Dobrý deň,

priateľ si žiadal o hypotéku, ale mu ju zamietli. Potrebuje ručiteľa. Žiada mňa ako mamičku na materskej, aby som mu išla ručiť.

Je to možné?

Samozrejme, že do toho nepôjdem.

Ďakujem

Dobrý deň,

možné to je. Môže to za určitých okolností aj pomôcť v získaní či navýšení úveru.

Ako píšete, je tu však iné hľadisko a to je to, či je rozumné ísť do takéhoto záväzku. Bez ohľadu na to, že ide o Vášho priateľa, je prirodzené, že vnímate aj určité riziká a zodpovednosť voči deťom.

Byť spolužiadateľom na úvere samozrejme znamená aj určitú mieru rizika, ak by sa úver nesplácal načas. Najmä ak ste "len" spolužiadateľ a nie aj spolumajiteľ - napr. bytu, ak sa ide kupovať.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk