Mesačne nám exekútor berie 550 eur a na život nám ostáva 150 eur. Dostaneme pôžičku?

Zodpovedané
19. máj 2020

Dobrý deň,

priateľovi berie exekútor z výplaty 550 eur a na život nám ako 5 člennej rodine ostáva na mesiac len 150 eur.

Ako sa to dá riešiť?

Máme nárok na nejakú veľkú pôžičku, aby sme to mohli splatiť všetko naraz?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša situácia je skutočne veľmi vážna. Exekútor by mal z výplaty ponechať 210,20 EUR (tiež by mal zohľadniť nepostihnuteľnú sumu na vyživovanú osobu 52,55 EUR). V každom prípade je dobré s exekútorom priamo komunikovať a poukázať na tieto skutočnosti.

Môžete sa obrátiť aj na Centrum právnej pomoci. Centrum rieši aj agendu tzv. osobného bankrotu. Klienti Centra sú aj občania, ktorí čelia exekúciám. Pôsobnosť Centra je pomerne rozsiahla. Centrum sa však vždy snaží o to, aby klienti dostali kvalitnú, efektívnu právnu pomoc a aby ich materiálna núdza nebola prekážkou prístupu k spravodlivosti - https://www.centrumpravnejpomoci.sk/.

Žiadna banka a ani iná seriózna finančná inštitúcia Vám (počas prebiehajúcej exekúcie) peniaze nepožičia. Na "trhu" sa vyskytujú len veľmi nevýhodné “pôžičky” - takto by ste ešte viac prehlbovali svoju zlú finančnú situáciu. Často táto pomoc je len kamuflážou a nástrojom rôznych finančných "šmejdov".

Je možné požiadať aj o odklad. Vzhľadom na súčasnú situáciu spôsobenú pandémiou, sa definovali aj kritériá - ako reakcia na situáciu s koronavírusom.

Na základe informácií Slovenskej komory exekútorov bude vyhovené takémuto odkladu za podmienok:

  • o odklad môžu požiadať fyzické osoby, voči ktorým sa začala exekúcia po 12. marci 2020
  • pri podaní žiadosti je nutné preukázať, že pre pandémiu prechodne poklesli príjmy
  • musí sa preukázať, že neodloženie exekúcie by mohlo mať nepriaznivé následky

Odklad je však len krátkodobá pomoc. Určite oslovte Centrum právnej pomoci, medzičasom (aj keď to vôbec nie je jednoduché) hľadajte spôsob na zvýšenie príjmov a skúste sa dohodnúť s exekútorom na splátkovom kalendári.

Držím palce.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk