Manželov zamestnávateľ existuje kratšie ako rok. Bude to problém pri žiadaní o hypotéku?

Zodpovedané
30. jan 2024

Dobrý deň,

s partnerom chceme zobrať hypotéku cez ČSOB. Muž je hlavný žiadateľ a firma, v ktorej pracuje existuje od 1.7.2023. Čiže ani nie rok.

Je to veľký problém pri schválení hypotéky?

Ja poberám rodičovský príspevok (máme 1 malé dieťa) a môj muž má zamestnanie na TPP na dobu neurčitú. Ide o malú záhradnú firmu, kde sú dvaja zamestnanci + šéf berie hlavne brigádnikov. Daňové priznanie bude šéf podávať teraz v marci. Viem, že iné banky (napríklad 365ka) akceptujú iba zamestnávateľa, ktorý existuje minimálne 1 rok. Ale počula som, že ČSOB to má vraj inak. Neradi by sme prišli o možnosť mať hypotéku.

Žiadatelia o hypotéku budeme dvaja. Príjem má za posledné 4 mesiace 1800 EUR v čistom (október 2023 - január 2024), avšak prvé mesiace mal plat na papieri iba 303 EUR. Môj rodičák je vo výške 472 EUR. Vlastných prostriedkov máme 100 000 EUR a kupujeme byt za 211 000 EUR.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je to problém. Ak nie je človek zamestnaný aspoň 1 rok, ide o krátkotrvajúci pracovný pomer. Tým pádom sa musí overovať zamestnávateľ (ako dlho je na trhu a aké má finančné ukazovatele). Tým, že je na trhu takisto len polrok, nevedia si overiť jeho bonitu, resp. to vyhodnotia ako nízka bonita zamestnávateľa a skoro všade (ak nie všade by to zamietli).

Je potrebné počkať aspoň 1 rok, prípadne skúsiť výnimku v SLSP. To sa dá v prípade potreby overiť, ak by ste chceli. Teda zistiť aká by tam bola šanca na schválenie vo Vašom prípade.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk