Máme zdedený byt prerobiť a prenajímať, alebo je výhodnejšie investovať?

Zodpovedané
11. jan 2024

Dobrý deň,

zdedili sme po svokrovcoch starý byt. Manžel ho chce predať a kúpiť nejaký prerobený, ktorý by prenajímal. Ja by som skôr išla do verzie investovať. Bavíme sa o čiastke cca 120 000 EUR a Košice.

Čo je výhodnejšie?

Máme 2 deti a pre ne budeme mať 2x byt, tak po tejto stránke sa nemusíme obzerať. My máme na náš dom hypotéku, ale zvládame to splácať, takže verziu splatiť hypotéku sme zamietli.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho, že na aké obdobie chcete investovať. Ak to má byť dlhodobo, určite je lepšie tie peniaze investovať do fondov, ideálne oslobodených od dane. Ak kúpite nehnuteľnosť v hotovosti, tak sa nevyužíva pákový efekt. Tým investičná nehnuteľnosť stráca zmysel (to je náročné takto vysvetliť v správe ako to presne funguje).

Pri takej vysokej čiastke je zároveň najlepšie tie peniaze rozdeliť do viacerých investičných nástrojov. Vďaka tomu portfólio diverzifikujete, znížite si výrazne riziko a viete si zachovať aj zhodnotenie, ktoré sa vie hýbať najčastejšie v rozmedzí od 8 do 12 percent ročne.

Určite by som však neinvestoval na vlastnú päsť ale s investičným poradcom, ktorý sa Vám o tú investíciu bude starať. Nie je to totiž vôbec malá suma a treba detailne porovnať všetky možnosti a vybrať tú najlepšiu.

Ak ste z Košíc, vieme sa pokojne stretnúť aj osobne a môžem vám poradiť, čo by som presne robil ja vo Vašej situácii. Záleží to však aj od toho aké máte záväzky, finančnú rezervu a podobne.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk