Máme splatiť moju hypotéku, zobrať si novú spoločne a zvyšok dofinancovat cez úver?

Zodpovedané
14. okt 2024

Dobrý deň,

chceli by sme si kúpiť s priateľom investičnú nehnuteľnosť. Buď byt a dať ho do prenájmu alebo investičnú nehnuteľnosť aké sú napríklad v Tatrách.

Ja vlastním byt, ktorý má hodnotu cca 100 000 EUR a mám naň hypotéku v hodnote 23 000 EUR. Tú treba ešte splatiť. Momentálne som na RD, ale nabudúci rok pôjde mala do školy a ja do práce, kde zarobím pri najhoršom 1000 EUR v čistom.

Priateľ zarobí 1 500 EUR v čistom. V čase, keď budeme chcieť žiadať ho hypotéku, budeme mať dokopy našetrených okolo 20 000 EUR v hotovosti.

Ako spraviť, aby to bolo pre nás výhodnejšie?

Máme splatiť moju hypotéku, zobrať si novú spoločne a zvyšok dofinancovat cez úver?

Alebo zobrať si novú hypotéku a cash si nechať na dofinancovanie a nechať si aj starú hypotéku?

Aké sú možnosti?

Druhej nehnuteľnosti chceme byť majitelia obidvaja. Keď budeme žiadať o hypotéku, tak budeme mať 33 a 30 rokov. Nemáme žiadne úvery a ani nič okrem už spomínanej mojej hypotéky.

Ďakujem

Dobrý deň,

ja osobne by som aktuálnu hypotéku nesplácal mimoriadne. Skôr by som si odkladal bokom peniaze, hromadil ich, no a potom zobral novú hypotéku, kde by som dozaložil aktuálnu nehnuteľnosť. Dostal by som tak 100% z kúpnej ceny od banky, no a všetky našetrené peniaze by som zainvestoval nech sa mi čo najviac a čo najskôr zhodnotia a potom predčasne splatil obe hypotéky (cca o 7-10 rokov skôr ako by bola finálna splatnosť novej hypotéky).

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk