Máme si poistiť hypotéku cez banku?

Zodpovedané
22. sep 2023

Dobrý deň,

riešime si hypotéku vo VÚB, kde nám k hypotéke ponúkajú aj poistenie hypotéky. Vraj tak dostaneme zľavu 0,2% na úroku. Mne sa však nepáči, že tam bude poistený iba manžel, preto som si chcela riešiť aj pre seba poistenie aspoň na smrť a invaliditu.

Je pre nás výhodnejšie si to zobrať cez nich a mňa dať zvlášť, alebo si urobiť zvlášť spoločnú poistku na hypotéku?

Ďakujem

Dobrý deň,

mne dáva najväčší zmysel mať poistenie mimo banku z niekoľkých dôvodov:

Počas splácania hypotéky je veľká šanca, že budete chcieť niekedy banku zmeniť kvôli výhodnejším refinančným podmienkam. V tomto prípade by Vám poistenie naviazané na hypotéku zaniklo. Vy by ste si museli robiť nové a pomerne o dosť drahšie poistenie (vyšším vekom cena poistenia stúpa).

Ak by sa Vám, alebo manželovi niečo medzitým stalo, už by Vás nemuseli poistiť, alebo by Vám mohli dať v novom poistení výluky či prirážky.

Ak máte poistenie vy a manžel zvlášť, tak s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať dokopy vyššiu cenu ako keby ste to mali spolu kvôli nižšej objemovej zľave.

Ja si určite odporúčam uzavrieť poistenie zvlášť aj napriek trošku vyššej splátke a vyššiemu úroku. Celkovo za celú dobu platenia hypotéky sa Vám to vráti finančne niekoľkonásobne.

Veľmi odporúčam prečítať si aj môj článok na túto tému poistenia hypotéky, kde som všetky faktory a rozdiely rozoberal detailnejšie:
https://relyon.sk/blog/ako-funguje-poistenie-hy...

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk