Máme šancu získať hypotéku na stavbu domu, keď manžel zarába 1 000 eur?

Zodpovedané
20. feb 2023

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke (poberám vyšší príspevok). Manžel zarába v čistom 1 000 eur. Obaja sme vysokoškolsky vzdelaní, máme jedno dieťa a nemáme žiadne iné hypotéky a ani dlh. Nasporených máme cca 20 000 eur. K dispozícii máme väčší pozemok s rodičovským domom, kde by sme chceli stavať s tým, že k hypotéke by sme založili rodičovský dom.

Je šanca, že by nám schválili hypotéku okolo 100 000 eur?

Po dokončení stavby sa zábezpeka (založený dom) prepíše na náš vlastný dom?

Ako to funguje?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte príjem vo výške 1 400 eur mesačne, tak maximálny limit mesačnej splátky na všetky existujúce a potenciálne úvery je približne 535 eur mesačne (pri troch vyživovaných osobách). Približná mesačná splátka hypotéky 100 000 eur na 30 rokov je 600 eur mesačne. Takže je málo pravdepodobné, že Vám schvália danú hypotéku.

Preto by som vo Vašom prípade uvažoval o nižšej hypotéke. Napríklad 90 000 eur a to vtedy, ak ste mladý pár. To znamená, že si viete zobrať hypotéku na 30 rokov, ktorú nebudete platiť v dôchodkovom veku. V opačnom prípade vám vyjde ešte nižší limit.

Tento výpočet je však spravený nahrubo. Neoveril som totiž Vašu platobnú a úverovú históriu, ani nehnuteľnosť, ktorú chcete založiť, takisto ani váš vek. Ak by ste to potrebovali overiť a odporučiť najvýhodnejšiu banku pre Váš prípad, pokojne mi napíšte email. Možno sa mi podarí po doplnení všetkých údajov nájsť riešenie aj na vyššiu hypotéku ako 90 000 eur.

Viac informácií o hypotéke na stavbu domu nájdete v mojom článku:
https://relyon.sk/blog/hypoteka-na-stavbu-domu/

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk