Máme šancu získať hypotéku na byt v novostavbe, keď som na rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
28. jún 2022

Dobrý deň,

uvažujeme nad kúpou bytu v novostavbe, ktorá sa ešte len buduje. Cena bytu je 156 000 eur. Pri podpise zmluvy sa platí 15%, zvyšok po kolaudácii.

Máme dve deti, ja som na rodičovskej dovolenke a poberám “vyšší” rodičovský príspevok. Pracovná zmluva mi stále trvá. Manžel pracuje, hrubý príjem má cca 2000 - 2200 eur. Doteraz úvery nemáme, vlastníme starší rodinný dom.

Chceli by sme založiť nový byt aj starší dom, nakoľko nemáme 15 - 20% v hotovosti.

Ako to môžeme najlepšie nakombinovať?

Je s týmto príjmom predpoklad schválenia hypotéky?

Alebo je potrebné, aby som aj ja nastúpila späť do práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite máte veľkú výhodu v tom, že viete dozaložiť ďalšiu nehnuteľnosť. Vďaka tomu by ste mali vedieť bez problémov získať 100% z kúpnej ceny bytu v hypotéke, teda 156 000€. Na to, aby vám táto výška hypotéky vedela prejsť aj s rezervou potrebujete mať čistý príjem domácnosti okolo 2 000€ v čistom, pričom vám akceptuje banka príjem maximálne 383,80€ alebo 280€ (podľa toho, či ide o materskú alebo nie). Bude to možné riešiť aj s príjmom o niečo menším ako 2 000€ v čistom, avšak bude to na tesno a budete mať na výber hlavne nižšie fixácie + možno aj menej bánk.

Najlepší postup vo vašom prípade je nasledovný. Treba prepočítať podľa vášho presného čistého príjmu a veku na akú hypotéku máte nárok. Potom si je potrebné schváliť hypotéku na developerský projekt vo výške 80% z kúpnej ceny a následne zobrať bezúčelovú hypotéku na dom vo výške 20% z kúpnej ceny (pričom 15 by ste rovno vyplatili do nejakej doby predávajúcemu a 5 si nechali na neskôr).

Avšak pri kúpe bytu v novostavbe je viacero problémov, respektíve vecí, na ktoré si treba dať pozor. Napríklad niektoré banky to majú nastavené tak, že fixácia u nich začína podpisom úverových zmlúv. Takže ak by ste podpísali hypotéku napríklad v júli a kolaudácia by prebehla až o rok, prišli by ste o 1 rok fixácie (do kolaudácie totiž platíte iba úroky a z dlhu sa vám neodratáva nič, pretože ešte neprebehlo čerpanie/vyplatenie peňazí). U iných bánk fixácia začína až prvým čerpaním, čo je veľkou výhodou pri developerskej hypotéke.

Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú váš prípad sú váš vek (podľa toho sa odvíja výška mesačnej splátky a aj to, na akú výšku hypotéky máte nárok), ďalej je to výška hypotéky (neviem, či 156 000€ je všetko čo potrebujete alebo iba základ na kúpu holobytu a budete teda ešte potrebovať peniaze na zariadenie - toto takisto treba brať do úvahy). Ďalej je to dĺžka zamestnania manžela (podľa toho sa v niektorých prípadoch filtrujú banky, v ktorých je možné daný prípad riešiť) a niektoré iné faktory.

Takýto prípad by ste určite nemali riešiť na vlastnú päsť, lebo je toho niekoľko, čo človek môže pokaziť. Napíšte mi preto radšej mail s konkrétnejšími informáciami, aby som vás minimálne nasmeroval na správnu cestu pri vybavení hypotéky a spísal vám individuálne riziká, čo vás môžu čakať.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk