Máme počkať s predajom bytu do času, keď skončí koronavírus?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý deň,

chceli by sme predať byt. Pôvodná cena bola 45 tisíc a chceme predať za 55 tisíc.

Máme ešte počkať?

Kedy je najvýhodnejšie predávať byt?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre odporúčanie mám od Vás veľmi málo informácií.

V prvom rade je pri predaji veľmi dôležité, čo tým sledujete. Jedná sa o zdedený byt, ktorý chcete predajom vysporiadať? Alebo chcete predať, následne brať úver na ďalšie prostriedky, potom stavať dom? Nejdem ďalej špekulovať, lebo dôvodov môže byť mnoho. Dôležitý je ten Váš konkrétny.

Ak ste sa rozhodli už byt predať, pravdepodobne ste mali pred príchodom koronavírusu predstavu, za akú cenu by ste chceli predaj uskutočniť. Ak aj v tomto čase dostanete akceptovateľnú ponuku od potencionálneho kupujúceho, byt predajte.

Áno, poklesla všeobecne kúpyschopnosť. A to nielen v realitách. To neznamená, že Váš byt by nebol aj v tomto čase zaujímavý pre mnoho ľudí. Ak niekto potreboval riešiť bývanie pred pandémiou, je pravdepodobné, že to rieši aj počas pandémie. Rovnako nie všetci kupujúci potrebujú celú kúpnu cenu prefinancovať cez úver. Zároveň aj banky naďalej aj v tomto období poskytujú úvery.

Rozhodne by som nepredával byt pod cenu. Jedine ak by to bolo nevyhnutne nutné a nebolo by iné, finančne výhodnejšie, riešenie. Cenu viete odhadnúť tak, že si pozriete napríklad web nehnutelnosti.sk.

Tam porovnajte viaceré ponuky vo Vašej lokalite (samozrejme porovnateľné byty - veľkosť, stav, vybavenie a pod.). Z toho si odvodíte odhadom cenu za m2, aká je dnes na realitnom trhu za podobný byt.

Čo sa týka odhadu ceny bytov po skončení pandémie. Analytici očakávajú miernu stagnáciu. Nejaké výrazné (resp. dlhodobé) prepady cien sa neočakávajú. Naďalej je väčší dopyt po bývaní ako ponuka.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk