Mám v 22. rokoch šancu získať hypotéku?

Zodpovedané
20. okt 2021

Dobrý deň,

mám 22 rokov a idem kupovať byt. Viem, možno mladý vek na branie hypotéky, ale potrebujeme sa s priateľkou osamostatniť. Pracujem ako vedúci predajne, ale ešte mám zmluvu na dobu určitú, raz predĺženú, ešte rok platnú. Môj príjem je zvyčajne 850 - 900€, podľa odpracovaných hodín.

Úver budem pravdepodobne čerpať z UniCredit alebo SLSP.

Aká je pravdepodobnosť, že bude úver schválený?

Nemám žiadnu históriu, nikdy som nič nemal na splátky, moja škola je gymnázium.

Ďakujem

Pekný deň,

áno, je možné získať hypotéku aj vo Vašom veku. Málokto si naplánuje ten ideálny čas kedy si zobrať hypotéku - môj obľúbený po "želanom" nikdy, by asi na druhú stranu bol ČÍM SKÔR.

Rôzne banky majú rôzne prístupy, ako "ohodnotia" žiadateľa o úver ("bodujú" vek, vzdelanie, povahu/oblasť zamestnania, výšku a stabilitu príjmov, pozitívnu/negatívnu úverovú históriu, jednoosobovú žiadosť VS žiadosť so spolužiadateľom). Na základe toho sa rozhodne, či sa úver poskytne a ak áno, tak aj v akej výške a s akou ponukou.

Je dobré, že pracujete už druhý rok ako vedúci predajne (že Vám bola teda zmluva už raz predĺžená). Určite by bolo lepšie, ak by Vám dali zmluvu na dobu neurčitú, resp. je dôležité, aby ste pri žiadosti o hypotéku neboli v posledných 3 mesiacoch pred skončením doby určitej.

Chýba mi ešte viac informácií, aby som Vám dal lepšiu/istejšiu odpoveď. Nebudem sa vyjadrovať ku týmto konkrétnym bankám, avšak aj ich prístup je v niečom odlišný v rámci Vašej bonity (mladý, krátko zamestnaný, doba určitá, bez úverovej histórie, stredoškolské vzdelanie).

Ak si vyberiete adekvátnu nehnuteľnosť (tiež by som odporúčal skôr byt, čo aj zvažujete) a nie sú žiadne negatívne informácie (že ste niekedy niečo neplatili, alebo mali exekúciu a pod.), tak je dosť vysoká šanca, že v rámci nejakej banky budete vedieť zafinancovať kúpu bytu pomocou hypotéky. Zvážte riešiť hypotéku v 2-3 bankách paralelne. Rozhodnete sa potom aká ponuka je pre Vás najlepšia - na základe reálnych čísel, čiastok a podmienok.

Čo môže byť trošku náročnejšie je vyriešiť získanie finančných prostriedkov nad rámec hypotéky. Sú aj určité obmedzenia (v rámci obmedzení Národnej banky Slovenska), ktoré treba zohľadniť aj pri pláne na financovanie. Určite by bolo jednoduchšie, ak by ste mali nejaké vlastné zdroje, prípadne ak by bola aj nejaká podpora možno zo strany rodiny (pri dofinancovaní býva dnes často väčší problém ako pri získaní hypotéky, ktorá je spravidla vo výške okolo 80% z kúpnej ceny, výnimočne a zriedka sa podarí 90% z kúpnej ceny). Pozrite prípadne tu - https://www.finporadna.sk/vyhodne-moznosti-ako-....

Ak by ste to chceli prebrať detailnejšie, napíšte prípadne mail. Alebo si urobte "domácu" úlohu a obehnite si banky, resp. sa poraďte s ľuďmi, ktorí sa pohybujú vo financiách a sú na nich dobré referencie.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk