Mám šancu ako samoživiteľka s dvomi deťmi získať hypotéku?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

mám 46 rokov a chcela by som kúpiť 2-izbový byt na hypotéku. Môj mesačný príjem je 1 000 - 1 200 eur v čistom. Je to podľa služieb v danom mesiaci, keďže pracujem v nemocnici.

Mám 20-ročného a 14-ročného syna, som samoživiteľka. Teraz bývame v podnájme, ale chceli by sme už mať vlastný byt.

Dá mi banka v mojom prípade hypotéku?

Ak áno, tak v akej výške?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak je Váš 20-ročný syn študent a Váš čistý mesačný príjem je 1 000 eur, tak si potenciálne budete môcť dovoliť kúpu nehnuteľnosti, ktorá bude stáť okolo 50 000 eur. Výška hypotéky by bola 40 000 eur (80% z kúpnej ceny). Ak nemáte žiadne vlastné prostriedky, tak na dofinancovanie hypotéky by sa použil úver vo výške 10 000 eur.

Ak je Váš čistý mesačný príjem 1 200 eur, tak máte možnosť zaobstarať si nehnuteľnosť vo výške približne 70 000 eur. Tak ako v prvej možnosti by 80% pokryla hypotéka vo výške 56 000 eur a zvyšných 20% by pokryl úver vo výške 14 000 eur.

Odporúčam Vám vypočítať si to však presnejšie. Ak by som mal presné výšky Vašich výplat, poznal informáciu o synovi - či študuje, tak by som zanalyzoval aj zvyšné faktory (Vašu úverovú a platobnú históriu napríklad), vedel by som Vám odpovedať viac s istotou a presnejšie.

Pokojne mi napíšte na email a prepočítam Vám to detailnejšie. Rovno Vám aj porovnám banky - aké presne by ste dostali podmienky a koľko maximálne by Vám vedeli požičať. Z aktuálnych informácií, ktoré mám to neviem úplne presne určiť.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk