Mám použiť peniaze z hypotéky na vrátenie požičaných známym alebo na ďalšie investovanie?

Zodpovedané
11. mar 2021

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Mám v pláne kupovať pozemok na hypotéku. Potrebujem menej ako 60% peňazí z hodnoty na dofinancovanie.

Problémom je, že katastrálne konanie sa kvôli korone veľmi predĺžuje (zmena z parcely C na E a potom orná pôda na stavebný pozemok), preto o hypotéku môžem žiadať až po tomto konaní. Zároveň som dostal zaujímavú pracovnú ponuku do inej firmy a tým pádom som zakliesnený niekde medzi hypotékou na pozemok a novou prácou. Po zmene práce musím čakať aspoň 3 - 6 mesiacov aby si ma banka u nového zamestnávateľa vedela preveriť a to je pre mňa veľmi dlhá doba.

Mám možnosť požičať si peniažky od rodiny, no budem ich musieť čím skôr vrátiť, je teda možné si zobrať hypotéku aj na už zaplatenú/kúpenú nehnuteľnosť s tým, že niečo vrátim rodine a čo sa zvýši (rozdiel čo som už zarobil v novej práci) by som použil buď na predčasné splatenie, alebo ďalšiu investíciu. Napr. do akcií a fondov.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

lehoty na úradoch, aj pri stavebných či iných konaniach, sú dnes naozaj problémom. Rozumiem tiež Vaše situácii, že potrebujete riešiť pracovnú ponuku.

Neviem, či úplne dobre rozumiem, ale ak by ste sa rozhodli využiť peniaze od rodiny a kúpiť nehnuteľnosť, tak následne budete opäť potrebovať riešiť hypotéku - pre ich vrátenie. Samozrejme ak budete mať ešte lepšiu prácu ako teraz (lepší plat, pracovný sektor, dobu neurčitú a pod.), tak Vám to môže aj pomôcť pri získaní hypotéky. Ak by ste mali plynulý prechod medzi prácami, tak v podstate hneď po skončení skúšobnej doby môžete žiadať o hypotéku (teda cca za 4 mesiace by ste mohli mať prostriedky na vrátenie). Hypotéka sa dá použiť aj spätne na účel kúpy (obvykle 12 mesiacov od kúpy nehnuteľnosti) - účel je formou refundácie kúpnej ceny, ktorú ste preukázateľne zaplatili.

Dá sa to kombinovať aj s iným účelom a teda ak to hodnota nehnuteľnosť dovolí, tiež Vaše príjmy a bonita/rating, tak by ste vedeli získať aj viac peňazí cez úver/hypotéku. Je to však všetko aktuálne v príliš hypotetickej rovine - chýba mi mnoho vstupných informácií.

Určite by som nerád takto radil na verejnom fóre, aby ste požičané prostriedky dávali do fondov či konkrétnych akcií. Na toto treba skutočne podrobnejšie poradenstvo alebo aspoň komplexnejšiu analýzu Vašich financií. Tiež neviem o aké fondy/akcie by išlo, avšak bez ohľadu na to, vždy je s tým spojené určité riziko, resp. potreba držať tieto fondy/akcie určitý čas (môže ísť aj o veľmi dlhé obdobie viacerých rokov, kľudne aj desaťročie). Aby sa to oplatilo a nevrátilo sa Vám po zohľadnení všetkých nákladov a odopierania iného využitia tých prostriedkov len "na kávu".

Samozrejme vždy môžete urobiť veľmi výhodný obchod/investíciu/ rozbehnúť podnikanie, avšak z praxe viem, že mnohé plány takto nakoniec nedopadnú. Treba si to prejsť s chladnou hlavou a zohľadniť aj riziká a ujasniť si očakávania.

Samozrejme peniaze, ktoré Vám ostanú po vrátení rodine, by ste po odložení určitej rezervy mohli využiť aj týmto spôsobom. Budú Vaše, len ich bude treba splácať 🙂.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk