Mám 46 rokov, nemám 2. a ani 3. pilier. Akú čiastku by som si mesačne mala odkladať na dôchodok?

Zodpovedané
29. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu, že kam začať sporiť na dôchodok. Mám 46 rokov a nemám druhý a ani tretí pilier sporenia. Hypotéku vyplatím v priebehu dvoch mesiacov. Následne peniaze, čo som dávala na splátky, chcem použiť na môj dôchodok.

Čo mi odporúčate?

Akou čiastkou by som si mala prispievať, aby som bola na dôchodok ako tak pripravená?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho, aký vysoký dôchodok by ste potrebovali.

Priemerná miera náhrady je do 40% z hrubej mzdy, v čase vášho dôchodku to môže byť pokojne tak 35%. Ak máte napríklad priemerný príjem v hospodárstve, čiže nejakých 1400 EUR mesačne v hrubom, môžete rátať cca s 500 EUR na dôchodku. Záleží od toho, koľko máte odpracovaných rokov a priemerný príjem za jednotlivé roky. 35% z hrubej mzdy je taký hrubý odhad.

Následne si treba určiť, aký chcete mať dôchodok. Ak by to bolo napríklad 800 EUR, tak by ste podľa predošlého príkladu potrebovali ešte 300 EUR z vlastnej renty. Ak rátame, že chcete, aby Vám to vydržalo aspoň 20 rokov, potrebovali by ste si dokopy našetriť 72 000 EUR. Ak rátame s tým, že by ste išli na dôchodok napríklad v 65ke, teda o 19 rokov, museli by ste si odkladať približne 150 EUR mesačne no stratégie, ktorá Vám prinesie aspoň 7% v čistom ročne. Toto vie napríklad priniesť správne nastavená ETF stratégia (podobné fondy, ako sú na 2. a 3. pilieri, akurát s nižšími poplatkami, rizikom a bez viacerých obmedzení).

Odporúčam si k tomu prečítať nasledujúci článok. Tiež mi môžete napísať na mail a viem Vám poradiť individuálne, koľko si odkladať, aj kde presne.

Článok o sporení na dôchodok: https://relyon.sk/blog/najvyhodnejsie-sporenie-...

Vo všeobecnosti, ak chcete získať vy alebo iní čitatelia tohto príspevku konkrétne odporúčania, ako mať správne nastavené všetky oblasti osobných financií, pokojne si so mnou dohodnite nezáväznú konzultáciu na 30 minút: https://calendly.com/vojcik-konzultacia/30min.

Ušetríte tak na skrytých poplatkoch, zbavíte sa zbytočných pripoistení, budete si platiť len za to čo reálne potrebujete, aktualizujete si dôchodkové piliere, oslobodíte si sporenia a investície od dane a vysokých poplatkov, ušetríte na vysokých úrokoch, maximalizujete si zhodnotenie pri investovaní, alebo si ochránite peniaze pred infláciou.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk