Mám 25 rokov, nemám deti a ani žiadne pôžičky. Akú výšku hypotéky by som dostala, keď zarábam cca 2000 EUR v čistom?

Zodpovedané
10. jún 2024

Dobrý deň,

mám 25 rokov, nemám deti a ani žiadne pôžičky. Aktuálne pracujem v korporáte (Slovak Telekom) rok a dva mesiace. Rok som mala zmluvu na dobu určitú a teraz druhý mesiac mám zmluvu na dobu neurčitú. Môj čistý príjem je 1950 - 2000 EUR. Teda niečo okolo 2100 EUR, ak zarátam aj príspevok na stravovanie. O hypotéku by som žiadala sama. Chcela by som hypotéku na ideálne na 2-izbový alebo 3-izbový byt v Trenčíne. Našetrených mám 20 000 EUR.

Akú výšku hypotéky by som dostala?

Ďakujem

Dobrý deň,

mali by ste nárok približne na 170 000 EUR. Tým, že ste pomerne mladá, slobodná, bezdetná a nepoznám Vaše najvyššie dosiahnuté vzdelanie, tak Vám hypotéka nemusí prejsť v každej banke.

Limit na kúpu nehnuteľnosti by ste teda mali nejakých 190 000 EUR (aj s vlastnými zdrojmi). Ideálne by si však bolo vybrať banku, ktorá by Vám vedela poskytnúť 90% z hodnoty kupovanej nehnuteľnosti, aby ste nemuseli riešiť nevýhodný úver na dofinancovanie a aby Vám stačili iba vlastné zdroje.

Veľa bánk ma pri 90%-nom financovaní prirážky k úrokovej sadzbe (aj +1%), niektoré také financovanie dokonca vôbec neposkytujú (ako napríklad Prima banka). Preto by bolo najlepšie si porovnať všetky možnosti a vybrať si banku, ktorá by Vám poskytla najlepšie podmienky. Pokojne mi môžete do mailu doplniť Vaše vzdelanie a prípadne úverovú históriu a vedel by som Vám pripraviť porovnanie podmienok v jednotlivých bankách, aby ste si vedeli správne vybrať.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk