Má pre bezdetný pár zmysel životné poistenie?

Zodpovedané
30. máj 2023

Dobrý deň,

sme bezdetný pár so spoločným príjmom 4 000 eur v čistom. Platíme hypotéku na dom, ktorého hodnota je dnes podľa realitného trhu 1,5 násobne vyššia. Teda v prípade smrti jedného z nás by ten druhý okrem finančnej hotovosti, ktorú máme ako rezervu, vedel predať dom a získať tak dostatočne prostriedky na ďalší život. Náš vek je 45 rokov.

Obaja máme 2. a 3. pilier, nejaké peniaze sa zhodnocujú na finančnom trhu. Obaja však k tomu máme aj životnú poistku so sporením + sporenie na dôchodok. Životné poistenie pokrýva úraz, invaliditu, závažné choroby a smrť. Čiastka pre životné poistenie predstavuje pre oboch dohromady cca 200 eur a sporenie na dôchodok ďalších 160 eur.

Má zmysel pre nás životné poistenie?

Už mám pocit, že šetríme na všetkých frontoch a budúcnosť nie je istá. Ceny sa zvyšujú a dnes vidíme, že si môžeme dovoliť stále menej a menej. Deti nemáme, a preto nám je absolútne jedno, kto a či bude po nás niečo dediť, či už majetok alebo dlhy.

Ďakujem

Dobrý deň,

základom je si cez poistku nesporiť. Je tam veľa skrytých poplatkov, ktoré túto investíciu predražujú. Väčšinou je nákladovosť týchto životných poistení 20 až 30% z vloženej sumy celkovo a len málo produktov vôbec skončí celkovo v pluse. Počas svojej kariéry som sa stretol iba s jednou takou zmluvou, kde boli poistení/sporitelia v pluse.

Čo sa týka celkovo tej témy krytia rizík, za mňa je životné poistenie zbytočné, ak viete bez problémov každú zdravotnú situáciu vyriešiť. Treba sa stále opýtať, čo by sme robili, ak by sa toto stalo. Napríklad, čo by ste robili, ak by jednému z vás diagnostikovali rakovinu. Liečba by vás na rok vyšla 30 000 eur, liečili by ste sa 2 roky, následne by tá osoba bola invalidom a prišla o príjem + by sa mu zvýšili výdavky (liečba, opatrovník, zdravotné pomôcky atď). Ak by ste to finančne aj tak v pohode zvládli, nepotrebujete sa na toto kryť. Ak nie, je dobré a dôležité to v poistke vykryť.

Väčšinou sa ale deje, že ľudia aj keď majú poistenie, majú veľmi nízke poistné sumy, často majú zbytočné pripoistenia. Platia si tam aj investičnú zložku, ktorá je absolutne nevýhodná, pri investovaní ich zisky nie sú oslobodené od dane a podobne.

Pokiaľ chcete, pokojne mi napíšte na mail a pozriem sa Vám na to, ako to máte aktuálne všetko ponastavované. Následne Vám budem vedieť vzhľadom na Vašu situáciu odporučiť, či je pre Vás to životné poistenie vhodné alebo nie. Prípadne, kde viete ušetriť peniaze.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk