Má momentálna situácia vplyv na to, že ako dlho bude trvať schválenie úveru?

Zodpovedané
30. jún 2020

Dobrý deň,

minulý týždeň sme podali žiadosť o hypotéku do SLSP, VÚB a Poštovej banky.

Má momentálna situácia vplyv na to, že ako dlho bude trvať schválenie úveru?

Trvá to dlhšie ako zvyčajne?

Máte čerstvé skúsenosti s konkrétnymi bankami, ktoré som menovala a ako dlho trvalo pokiaľ sa banka dokázala vyjadriť?

Tiež by som sa chcela poradiť, či odporúčate poistenie úveru alebo skôr životnú poistku ktorá zahŕňa aj niečo ako poistenie úveru.

Do čoho by ste šiel skôr osobne?

Mám okolo seba rôzne názory z okolia. Jeden má životku, druhý poistený úver. A v banke to vie ovplyvniť výšku mesačnej splátky, keď si človek pridá aj poistenie. Neviem v tejto oblasti ako sa rozhodnúť.

Ak som mužov spoluúčastník na úvere a rozhodli by sme sa pre možnosť tej životnej poistky, museli by sme to asi riešiť pre nás oboch.

Je to v prípade poistenia v podstate jedno, lebo sa to rieši hlavne na konkrétny úver?

Lebo ja už poistku mám uzatvorenú niekoľko rokov ešte od rodičov.

Ďakujem

Dobrý deň,

situácia má stále čiastočne vplyv aj na posudzovanie úverov. Jednak má vplyv, že v niektorých bankách stále platí sprísnený režim schvaľovania (napr. pri živnostníkoch, príjmoch zo zahraničia, či obmedzení na výšku úveru voči hodnote nehnuteľnosti). Kapacity na schvaľovaní sú už v bankách relatívne OK. Veľa žiadostí však bolo odložených a aktuálne to ľudia dobiehajú - v niektorých inštitúciách je toho viac, niekde menej. Väčšinou platí, že rýchlejšie sa schvaľujú napr. úvery, kde je založený byt.

Dlhšie trvá posudzovanie hypoték na výstavbu, kde sa dorátava budúca hodnota nehnuteľnosti podľa dodaných projektov. Na základe informácií, ktoré mám, Vám v tomto smere odporúčam urgovať schvaľovanie, ak prejde 10 pracovných dní a nemali by ste z banky stanovisko, resp. informáciu, ak by bolo nutné niečo doložiť.

V otázke poistenia je nesmierne dôležité urobiť finančnú analýzu rodiny/majetku, tiež aktuálne zabezpečenia. Svoju úlohu môže zohrať aj zdravotný stav a vek - napr.25 ročný zdravý človek môže mať lacnejšie a vhodnejšie životné poistenia. Naopak 45 ročný človek, ktorý má aj určité už vybudované bohatstvo, horší zdravotný stav by možno využil len čiastočný poistný balík k úveru. Ja osobne mám komplexné životné poistenie, ktoré som nedávno po narodení dcérky upravil a ju si tam ešte dopoistil. Poistenie mám však už od svojich 27 rokov a nemal som v čase uzatvárania poistky žiadne zdravotné ťažkosti, ktoré by riešenie predražilo alebo obmedzilo. Tiež pravidelne už viac ako desaťročie sporím a investujem.

V úvere nemôže byť vyslovene povinnosť uzatvoriť aj životné poistenie či poistenie úveru. Pri hypotéke banka požaduje len zabezpečenie nehnuteľnosti - teda poistenia nehnuteľnosti. Treba si však uvedomiť, že ochrana príjmu je hlavný predpoklad zabezpečenia rodiny. Za mňa - je podstatné si namodelovať situáciu v zmysle ČO AK. Čo sa stane, ak prídete napr. úplne o Váš príjem kvôli strate zamestnania? Čo by sa stalo, ak by o Vás rodina úplne prišla? Poistka, ktorú máte toto už v tejto chvíli rieši? Ak áno, tak nie je možno nutné uzatvárať novú. Niekedy môže byť výhodné len upraviť pripoistenia - niektoré staré pripoistenia sú dobré (ak sú nastavené aj v potrebnej výške plnenia voči príjmu a finančného stavu).

Ochrana príjmu a schopnosti splácať svoje záväzky je podľa mňa dôležitejšia ako samotné získanie úveru (úver treba samozrejme v rámci zabezpečenia zohľadniť). Ak máte záujem prípadne mi zašlite podklady na posta@finporadna.sk a pozriem sa s Vami na ponuky, ktoré máte.Prípadne môžeme urobiť aj finančnú analýzu a na základe toho Vám môžem urobiť odporúčania.

Určite si nechajte namodelovať v prípade životného poistenia aj spoločné poistenie Vás oboch - často, ak je viac ľudí na jednej zmluve, sú tam rôzne zľavy navyše. Porovnajte si splátky spolu s úverom a prípadnými zľavami, ak by ste využili poistenie úveru namiesto životného poistenia. Pozrite si napr. aj tento článok - https://www.finporadna.sk/ako-refinancovat-real.... Je to reálny príklad jedného riešenia pre klienta. Ide síce o refinancovanie, ale je tam ukázaná kombinácia aj so sporením a pôvodne mali úvery aj samostatné poistenia a v novom riešení sa urobilo komplexné rizikové životné poistenie.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk