Má manžel živnostník šancu získať hypotéku?

Zodpovedané
27. máj 2021

Dobrý deň,

môj manžel je zvárač a pracuje na živnosť. Minulé roky robil v Rakúsku a v Nemecku. Narodil sa nám syn, tak začal robiť na Slovensku.
Vlastníme slušný pozemok a chceli by sme stavať.

Približná suma domu vychádza 85 000 eur. Manželov priemerný mesačný zárobok je 1800 - 1900 eur mínus odvody. Niekedy má 1 600 eur, inokedy 2 200 eur. Pred 1,5 rokom nám zamietli z hypotéku z dôvodu, že mal živnosť iba 18 mesiacov, Na dva dni ju prerušil a potom zase obnovil. No rátať sa mu začala od 0.

Ako to je so živnostníkmi a hypotékami?

Ďakujem

Dobrý deň

samozrejme, že je možnosť a šanca, aby aj živnostník získal hypotéku. Či sa to dá aj vo Vašom prípade neviem takto posúdiť. Potreboval by som viac informácií, prípadne zvážte a napíšte mail, kde si to doplníme. Určite je dobré, ak živnosť funguje bez prerušenia tých 18 mesiacov a viete aj dokladovať výpismi pravidelné obraty.

Tiež zohráva úlohu aj to, že máte dieťa, na ktoré ráta banka aj určitú minimum, ktoré znižuje opäť výšku použiteľného príjmu. Ak by som aj Vám rátal príjem, že máte napr. rodičovský príspevok cca 375 EUR, tak s "odretými" ušami a za najlepších možných podmienok by ste vedeli financovať okolo 80 000 EUR cez hypotéku. Treba však aj myslieť na to, čo sa zakladá, ak by ste napr. riešili murovaný dom, tak tam treba vystavať stavbu aspoň po okná, aby sa to dalo vôbec začať riešiť.

Vcelku je tam dosť veľa možností ale aj nástrah, ktoré by bolo dobré si detailnejšie prejsť a poradiť sa. Aby sme zistili či sú možnosti a čo znamená každá z nich. V každom prípade by bolo vhodné, aby ste na Váš zámer mali aj nejaké vlastné zdroje, pri predbežných predpokladoch.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk