Ktoré poistenie so sporením je výhodné pre dieťa?

Zodpovedané
27. mar 2023

Dobrý deň,

čoskoro sa mi narodí prvé dieťa a začínam premýšľať nad poistením a sporením. Najideálnejšie by bolo, keby sa jednalo o jeden balík, kde by boli obidva produkty. Sporenie by malo trvať cca tých 18 - 20 rokov.

S dlhodobým sporením doteraz nemáme žiadne skúsenosti. Chcela by som skôr niečo, čo je garantované.

Môžete mi poradiť inštitúciu alebo konkrétny produkt?

Ďakujem

Dobrý deň,

sporenie a poistenie dokopy je jeden z najhorších produktov na trhu. Ak chcete dieťaťu aj sporiť a aj ho chcete poistiť, určite to rozdeľte na dva produkty.

Jedná sa hlavne o to, že v poistení so sporením sú zdvojené poplatky (aj pre poisťovňu aj pre správcovskú spoločnosť, a teda na poplatkoch veľa preplatíte). Zo skúseností Vám môžem povedať, že tieto produkty majú nákladovosť vo výške tak 20 až 30% (niekedy viac). To znamená, že tak štvrtinu celej sumy, čo vložíte dieťatu na sporenie cez tento produkt Vám strhnú poplatky. Vo veľa prípadoch sa deje teda to, že človek tam má na konci sporenia ešte menšiu sumu, ako tam vložil počas celej doby sporenia v poistke. Za celú kariéru som sa stretol asi len s jedným alebo dvoma prípadmi, kedy bol klient v pluse, aj to o mizivú čiastku.

Odporúčam si jednoznačne prečítať môj článok o životnom poistení, kde vysvetľujem rozdieľ v týchto produktoch a popisujem ideálne nastavenie poistenia: https://relyon.sk/blog/co-je-zivotne-poistenie-...

Okrem toho si prečítajte článok o sporení pre deti na mojej webstránke, kde sú popísané možnosti sporenia cez banku, cez ETF fondy, podielové fondy, stavebné sporenie, zlato a takisto cez poistenie: https://relyon.sk/blog/najvyhodnejsie-sporenie-...

Veľmi rád by som Vám odporučil aj konkrétny produkt/produkty, ale to závisí hlavne od toho, aké máte preferencie: koľko chcete sporiť, čo chcete dieťaťu v poistke kryť, akú má dieťa výšku a váhu, prípadne či malo v minulosti nejaké zdravotné komplikácie a tak ďalej. Rôznym ľuďom totiž môžu vyjsť iné produkty výhodnejšie, aj čo sa týka kvality aj čo sa týka ceny.

Pokojne sa mi však ohľadom tejto témy môžete ozvať súkromne do mailu, doplniť mi vyššie uvedené údaje a potom Vám budem vedieť poradiť konkrétne.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk