Ktoré podielové fondy odporúčate, keď chceme deťom sporiť po 30 eur mesačne?

Zodpovedané
4. feb 2021

Dobrý deň,

chceme deťom založiť podielové fondy. Máme v pláne investovať po 30 eur na dobu 10 a viac rokov. Uvažovali sme nad dynamickým fondmi v Amundi, ale zaujímavo vyzerá aj Finax.

Ktoré fondy nám odporúčate?

Ďakujem

Pekný deň,

na tomto fóre by som nerád bez bližšej analýzy odporúčal konkrétne riešenia. Ako som však už tu písal v inej odpovedi, osobne som fanúšikom Finaxu (výhodné aj vďaka našej aktuálnej legislatíve - teda výrazne nižšie, v podstate nulové, daňové zaťaženie po určitom čase).

Avšak sú aj iné riešenia, ktoré Vám môžu vyhovovať alebo byť pre Vás, resp. Vaše deti vhodnejšie. Finax je naďalej investičné riešenie, ktoré nemusí byť pre Vás vhodné, alebo je potrebné ho správne nastaviť (na základe napr. Vášho vzťahu k riziku - rizikovému profilu, alebo tiež pomeru investičného sporenia voči iným formám rezervy).

Moja dcéra má aj fondy v banke, ktoré som ešte zriadil ako pracovník banky so zvýhodnením. Tým chcem povedať, že ani toto nemusí byť možnosť, ktorú hneď zahodíte - treba sa však pozrieť na poplatky, investičný prospekt a zohľadniť Váš vzťah k riziku. Pri fondoch v banke je obvykle aj vyššie daňové zaťaženie, ktoré však banka na druhú stranu obvykle vyrieši za Vás (teda nemusíte robiť daňové priznanie).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk