Koľkokrát je možné preniesť existujúcu hypotéku na inú nehnuteľnosť?

Zodpovedané
17. okt 2022

Dobrý deň,

mám byt, na ktorý som brala hypotekárny úver. Chceme ísť do domčeka, avšak momentálne nie je v ponuke nič, čo by nás zaujalo. Uvažujeme dočasne o kúpe väčšieho bytu, na ktorý by som chcela túto hypotéku preniesť. Predávaný byt nemá ťarchy a predávajúci súhlasí s prenosom. Nechcela by som totiž o svoju hypotéku prísť, pretože je veľmi výhodná. Mám na nej skvelý úrok a fixáciu až na 10 rokov. V porovnaní s dnešnými úrokovými sadzbami je až neuveriteľná, a preto by som sa jej nerada vzdala.

Ak sa mi v budúcnosti naskytne príležitosť kúpiť dom, budem môcť opäť preniesť svoju hypotéku na tento dom?

Koľkokrát je možné preniesť existujúcu hypotéku na inú nehnuteľnosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ono to tak bohužiaľ v praxi nefunguje.

Ak by ste sa chceli sťahovať, kupujúci vášho bytu by tú vašu aktuálnu hypotéku vyplatil s tým, že vy by ste zobrali novú hypotéku na novú nehnuteľnosť s aktuálnymi podmienkami. Touto hypotékou by sa vyplatil predávajúci, od ktorého by ste nehnuteľnosť kupovali. Hypotéky sa pri takom procese teda neprenášajú ale vznikajú nové.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk