Kde je najlepšie uložiť nasporených 5000 EUR tak, aby nestrácali hodnotu a zhodnocovali sa?

Zodpovedané
8. nov 2023

Dobrý deň,

od detstva mám nasporené peniaze vo výške cca 5000 EUR.

Kde je najlepšie ich uložiť tak, aby nestrácali hodnotu, zhodnocovali sa a boli bez nejakého väčšieho rizika?

Je lepšie ich dať niekam naraz alebo postupne?

K vyššie spomenutej sume by som potom postupne pridávala mesačne z platu.

Ďakujem

Dobrý deň,

všetko záleží od toho, aký je Váš investičný horizont. Následne je treba vyčleniť si všetky možnosti s minimálnym rizikom pri danej dobe investovania a vybrať si tú s najlepším čistým ročným zhodnotením.

Ak chcete peniaze investovať napríklad 3/4 roky s tým, že to má slúžiť aj ako finančná rezerva, tak sa treba zamerať na krátkodobé investičné nástroje. Nimi sú napríklad podielové fondy, ktoré sa sústredia na minimálne krátkodobé riziko. Napríklad realitné podielové fondy. Tu treba cieliť na zhodnotenie 3/4% v čistom ročne.

Ak by ste chceli investovať dlhodobo (10 a viac rokov), odporúčal by som využiť ETF fondy. Tie majú minimálne dlhodobé riziko. Tu treba cieliť na 8/9% v čistom ročne.

Určite je najlepšia možnosť jednorazovo a následne robiť čo najpravidelnejšie mimoriadne vklady. To, aký konkrétny investičný nástroj by som odporúčal Vám povedať neviem, pretože neviem aký máte vzťah k riziku, investičný horizont a cieľ využitia daných peňazí do budúcna. Ak by ste mi to doplnili do mailu našej poradne, vedel by som Vám poradiť presnejšie.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk