Je výhodné mať životnú poistku so sporením?

Zodpovedané
20. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na životnú poistku so sporením. Ja ju mám uzavretú ako firemný benefit, kde cca 80% platí firma a zvyšok ja. V súčasnosti mám na sporení cca 7 000 eur.

Aký je Váš názor na jej udržanie?

Mám si ju nechať až do dôchodku, alebo vzhľadom na aktuálne vysokú infláciu a možný nárast úrokov na hypo ich radšej vybrať a vyplatiť časť hypo?

Na hypotéke máme fix ešte cca 12 mesiacov.

Ďakujem

Dobrý deň,

životné poistenie so sporením nie je výhodné nikdy. Ak vám ale 80% platí zamestnávateľ a 20% vy, môže sa to ako tak rozložiť a teoreticky môžete mať "nie až tak zlý" produkt. Každopádne dosť záleží od toho, čo je to za produkt, ako sa v ňom investuje a s akými poplatkami. Detailnejšie sa vám k tomu vyjadriť neviem. Ak vám to pomôže, môžete mi napísať mail a prejdeme si to podrobne.

Ak máte na hypotéke fixáciu ešte 12 mesiacov, tak predpokladám, že máte pomerne nízku úrokovú sadzbu (menej ako 2%), čo je momentálne vysoko pod úrovňou inflácie. Práve preto sa vám časť hypotéky momentálne neoplatí splatiť. Ak už rozmýšľate nad splatením časti hypotéky, osobne by som určite počkal do konca fixácie.

Ja osobne by som na vašom mieste urobil to, že by som si zanalyzoval výhodnosť produktu aby som vedel, či sa mi daný produkt oplatí alebo nie. V prípade nevýhodnosti produktu by som ho zrušil, peniaze vybral a odložil do konzervatívneho a bezpečného investovania, aby sa mi peniaze čo najviac chránili pred infláciou. Zároveň by som si išiel do banky fixáciu predĺžiť na ďalších napríklad 5 rokov (dá sa to aj počas fixácie) aby som sa vyhol oveľa vyšším úrokovým sadzbám budúci rok. V danom investovaní by som peniaze nechal dovtedy, dokým by sa mi tak zhodnotili žeby som vyplatil celú hypotéku naraz - prípadne vybral peniaze pri veľmi vysokom úroku v budúcnosti (napríklad 4 alebo 5 percent).

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk