Je vhodné v tomto období refinancovať hypotéku?

Zodpovedané
10. aug 2022

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom refinancovania.

Je vhodné teraz refinancovať hypotéku?

Sledujem úrokové sadzby a letia šialene hore. Momentálne máme úrokovú sadzbu 0,40% a zostatok istiny úveru máme 113 000€. Úrokovú sadzbu máme zafixovanú do 20.3.2024.

Obaja s manželom zarábame. Momentálne som na materskej, ale od septembra by som mala normálne nastúpiť do práce.

Máme čakať ešte rok do skončenia fixu, alebo to už riešiť tento rok a zafixovať sa aspoň na 10 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

táto odpoveď nebude 100%-ná, keďže nikto z nás nevie aké budú úroky o rok alebo o dva či tri. Na druhej strane si myslím, že refinancovanie s fixáciou na 5/7/10 rokov teraz je pre vás rozumnejšie ako čakať.

Pokiaľ by úroky o rok a pol boli na úrovni 3,5%, tak v tomto prípade by sa vám skôr oplatilo počkať. Osobne si však myslím, že už budúci rok úroky dosiahnu hranicu 4%, ak nie viac, no a po hrubom prepočte mi u vás vychádza, že ak by ste si teraz hypotéku zrefinancovali ušetrili by ste celkovo na zaplatených úrokoch. Samozrejme, neviem to garantovať, je to však môj odborný názor.

Úrok 0,40% máte pravdepodobne v Prima banke, kde ako v jedinej banke nie je retencia a teda si neviete zmeniť/predĺžiť fixáciu. Budete teda musieť hypotéku preniesť do inej banky, čo zahŕňa viacero poplatkov (niektorým sa však dá predísť, resp. vám ich vie nová banka preplatiť - napríklad poplatku za predčasné splatenie či poplatku za poskytnutie refinančnej hypotéky).

Viac informácií o refinancovaní nájdete v odbornom článku na mojej stránke:

https://relyon.sk/hypoteky/refinancovanie-hypot...

Pre doplňujúce otázky k tejto téme ma kľudne môžete kontaktovať mailom, alebo napísať novú otázku do tejto poradne.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk