Je šanca dostať spotrebný úver, ak pracujem na dohodu popri rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
27. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Chceme si s priateľom postaviť prístavbu u rodičov, keďže platíme 600 eur nájomne. Partner pracuje v gastre na dohodu.

Je šanca dostať spotrebný úver, ak pracujem na dohodu popri rodičovskej dovolenke?

Ktorý spotrebný úver sa v súčasnosti najviac oplatí z pomedzi všetkých bánk?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade by som Vám chcel odporučiť zvážiť a preveriť možnosť hypotekárneho úveru. Umožnilo by Vám to za oveľa výhodnejších podmienok riešiť prístavbu rodičovskej nehnuteľnosti. Predpokladám, že ak rodičia súhlasia s prístavbou, určite by bolo možné otvoriť diskusiu aj k založeniu nehnuteľnosti. Zaťaží to rodinný rozpočet výrazne menej. Je to však samozrejme zdĺhavejší a komplexnejší proces.

Z dôvodu pandémie banky sprísnili posudzovanie pri úveroch. Napr. priateľov príjem (dohoda v gastro priemysle) - v súčasnej situácii väčšina bánk dnes neakceptuje. Resp. sú banky pri posudzovaní tohto zdroja príjmu mimoriadne opatrné a prísne.

V rámci Vášho popisu bude celkovo získanie úveru v súčasnej situácii komplikované. Príjem z dohody banky väčšinou akceptujú len ako doplnkový príjem, či príjem spolužiadateľa. Ak Vám chodia príjmy na Váš, resp. na priateľov účet, môže sa stať, že banka “predschváli” spotrebný úver.

Túto informáciu často nájdete aj v internet bankingu, kde máte uvedenú informatívnu výšku úveru. Riešenie spotrebného úveru teda vo Vašej domácej banke pri týchto druhoch príjmov by bolo dnes asi najistejšie.

Dnes bude vo vašom prípade celkovo získanie úveru ťažšie. Môže sa to prejaviť aj v cene a teda úrokovej sadzbe spotrebného úveru. Situácia je teraz veľmi turbulentná a nedá sa povedať, ktorý spotrebný úver by bol pre Vás najvýhodnejší. Bežné spotrebné úvery sa pohybujú v bankách od cca 4% až do kľudne 15%. Dnes už banky nedávajú sadzbu každému rovnako nízku.

Pre lepšiu radu by bolo potrebné urobiť skutočne detailnú analýzu. Vzhľadom na dnešnú situáciu a uvádzané zdroje príjmov, môže byť na mieste aj zváženie spotrebný úver dočasne nebrať. Aj keď je to ťažké, skúste zvážiť aj iné možnosti riešenia (dohoda na dočasne nižšom súčasnom nájme, nájsť iný lacnejší podnájom, dočasne provizórne bývanie u rodičov a pod.).

Ak by Vám boli ochotní pomôcť aj rodičia ako spoludlžníci, zvýšilo by to šance na získanie úveru - ak majú vhodné príjmy. Banky akceptujú ako spoludlžníkov pri spotrebných úveroch rodinných príslušníkov, resp. druha/družku žijúcich v spoločnej domácnosti.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk