Je predaj domu a kúpa bytu z finančného/investičného hľadiska dobrá voľba?

Zodpovedané
9. sep 2024

Dobrý deň,

som matka samoživiteľka, rozvedená, mám dieťa v striedavej starostlivosti.

Po rozvode som začala stavať dom, ešte mi chýba na kompletné dokončenie cca 8000 EUR /farba na dom, brána.../. Na dom mám hypo 110 000 EUR, zostatok je 103 700 EUR, hodnota domu je 220 000 EUR. Kolaudácia domu bola pred rokom.

Videla som na Facebooku 3-izbový veľkometrážny byt za 99 000 EUR a rozmýšľam, že by som predala dom. Bola by som bez hypo, maximálne by som si ešte zobrala na 10 rokov 30 000 EUR na prerábku bytu, lebo je to pôvodný stav.

Môj príjem je 1500 EUR, ale platiť ešte 27 rokov hypo a pracovať ako sa mi nechce.

Podľa Vás by predaj domu a kúpa bytu z finančného/investičného hľadiska bola dobrá voľba, alebo je to totálny nezmysel?

Čo by ste spravili na mojom mieste, aby ste si zabezpečili aj strechu nad hlavou a aj investične, aby to bolo múdre rozhodnutie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

to je dosť ťažké takto vyhodnotiť, pretože nepoznám úplne presne Vašu situáciu.

Z hľadiska mesačného "cashlfow" je určite lepšie za mňa ak ste sama s dieťaťom v striedavej starostlivosti bývať v byte bez hypotéky ako v dome s takou vysokou hypotékou. Zároveň aj mesačné náklady na bývanie mimo hypotéky budú nižšie a ten rozdiel, čo ušetríte viete šikovne investovať a odkladať dieťaťu a sebe do budúcna (na štart do života pre dieťa, na vlastný predčasný dôchodok a podobne).

Faktorom určite je aj to, kde by sa nachádzal ten byt a či ceny bytov v danej lokalite majú tendenciu rásť alebo stagnovať. Ak Vám to ako bývanie stačí, ja osobne by som išiel do bytu, zbavil sa dlhov a peniaze bokom investoval a zabezpečoval si do budúcna lepší životný štandard.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk